Haber

Ali Kaya: Öğretmenlerin beklentileri karşılanmalıdır

Eğitim-Bir-Sen İzmir 1 Nolu Şube Lideri ve Memur-Sen İzmir Vilayet Temsilcisi Ali Kaya 24 Kasım Öğretmenler Günü hasebiyle bir bildiri yayınladı. İletisinde öğretmenlerin pahalı olduklarını hissettirecek işlere imza atılması gerektiğini ve meslek kanununun revize edilmesini istediklerini lisana getiren Kaya, “Eğitimle ilgili çıktıları iyileştirmenin, öncelikle eğitimi başlatan, sürdüren, sonuçlandıran ana unsur olarak öğretmenlerin beklentilerini karşılamaktan geçmektedir” dedi.

Ali Kaya iletisinde şu sözleri kullandı:

Ülkemizi gayelerine ulaştıracak, milletimizi geleceğe taşıyacak jenerasyonların ruh, fikir ve bilgi dünyalarını inşa eden öğretmenlerimizin yalnızca aşikâr gün ve periyotlarda değil, her vakit kadri bilinmeli, bedelli olduklarını hissettirecek işlere imza atılmalıdır.

Öğretmenlik, bir sevgi, inanma, adanma mesleğidir. Öğretmenlerimiz, ruhumuzu ilgiyle okuyarak, benliğimizi bilgiyle dokuyarak, hayatımıza rol model olarak dokunarak, kuşakları yarınlara ve birçok başarılara hazırlar; ulusal varlığımıza mana ve ülkü kazandırma yolunda her birimize bilgi kapılarının anahtarını verir.

Öğretmenin muvaffakiyetini artıracak ögelerin, rahat çalışma ortamına, mesleği cazip hâle getirecek hak ve imkânlara bağlı olduğundan hareketle, maddi kazanım ve imkânları artırmanın yanı sıra, öğretmenlerin ülkü bir meslek kanununa kavuşması için çaba gösterdik, göstermeye de devam ediyoruz.

Kariyer basamaklarının yine hayata geçirilmesi, uzman ve başöğretmenlere fiyat ve ek derece artışı getirilmesi, adaylık sürecindeki yazılı imtihanın kaldırılması, çıkmasında uğraşımızın ve çabamızın olduğu 3600 ek gösterge üzere değerli özlük haklarını ihtiva eden 7354 sayılı Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun mevcut hâliyle öğretmenlerimizin beklentilerini ve toplu mukavele masasına taşıdığımız talepleri karşılamadığını, ‘meslek kanunu’ olarak nitelendirilmeyi hak edecek içerikten mahrum olduğunu; öğretmenin prestijini koruyacak, motivasyonunu artıracak, beklentilerini karşılayacak formda revize edilmesi gerektiğini bir kez daha lisana getiriyoruz. Bu bağlamda, bütün etap ve süreçlerinde öğretmenin meslek basamakları, statüsü, çalışma kaideleri, mükâfat ve müeyyideleri, özlük hakları, şiddete karşı korunması mevzularında güzelleştirici düzenlemelerin yapılması zorunludur.

Öğretmeni, severek, isteyerek ve mutlu olarak mesleğe bağlayacak, okula ve öğrenciye daha fazla motive ederek ona bütün toplum nezdinde saygınlık kazandıracak düzenlemeler, eğitimin verimliliği ve geleceğimiz ismine hayatidir, elzemdir.

Bu nedenle, mesleğin hak ettiği halde tanımlanması, toplumsal tabanda öğretmenlerin prestijinin, haklarının korunması ve artırılması, yönetmeliklerle, genelgelerle oluşan misyon, yetki, ehliyet, liyakat noktasındaki karar dağınıklığının giderilmesi için meslek kanununda acil olarak değişiklikler yapılmalıdır.

Meslek kanununun eksikliklerinin giderilmesi, gereksinimleri karşılayacak formda hudutlarının genişletilmesi için Ulusal Eğitim Bakanlığı’na ve TBMM’ye davette bulunuyoruz.

Eğitim-Bir-Sen olarak, eğitimle ilgili çıktıları güzelleştirmenin, öncelikle eğitimi başlatan, sürdüren, sonuçlandıran ana öge olarak öğretmenlerin beklentilerini karşılamaktan geçtiğini belirtiyor; 24 Kasım’ın öğretmenleri hatırlama ve manaya günü olmasını temenni ediyoruz.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu