Haber

Antakya Medeniyetler Korosu, depremde kaybettiği üyeleri için Diyarbakır’da konser verdi.

Kahramanmaraş merkezli depremde 7 üyesini kaybeden Antakya Medeniyetler Korosu, Diyarbakır’da konser verdi.

Birlikte yaşama kültürünü tüm dünyaya göstermek amacıyla 2007 yılında Hatay’da 3 semavi din ve farklı mezhepten insanların katılımıyla kurulan ve bugüne kadar sayısız konser veren koro, “2024 Ali” yarışmasına katıldı. Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı’nın Diyarbakır’daki Emiri Kültür ve Sanat Sezonu faaliyetleri. Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezi’nde sanatseverlerle buluştu.

Koro şefi Yılmaz Özfırat, konser öncesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Diyarbakır’da farklı dinlerden insanların bir arada yaşadığını belirtti.

“Evimizdeyiz. Çünkü bugün Türkiye’nin gerçeği aslında Diyarbakır. Farklı dinden, farklı dilden insanların bir arada, dost, kardeşçe yaşadığı bir şehirdeyiz. Biz de böyle bir şehirden geliyoruz. Ne yazık ki, Depremden sonra dostlarımızı, eşlerimizi, sevdiklerimizi, eşyalarımızı kaybettik ama Türkiye’nin güzel yüzü, beraberlik yüzü bizi bugünlere getirdi.” Özfırat, bu konserin çok özel olduğunu ve insanları bir şekilde etkilediğini söyledi.

Özfırat, “acı müziği” yaparak yaraları iyileştirmeye çalıştıklarını belirtti.

“Bu ülkede herkes birbirine sımsıkı sarılınca çok güzel şeyler olacağını düşünüyoruz. Deprem bize yaralarımızı nasıl iyileştirdiğimizi gösterdi. Kürtler, Lazlar, Türkler, Çerkesler, herkes birbirine koştu. Belki de en önemli şey buydu. Bir ülkenin nasıl birlik olduğunu dünyaya gösterdik. Bu felaketten kurtulduk. “Belki büyük dersler alırız diye düşünüyorum.” Özfırat, bu akşam Medeniyetler Korusu’nun müziğiyle bu yaraları sarmaya geldiklerini belirtti.

“İnsanın kalbine dokunan en kolay şey müziktir” sloganıyla Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezi’nde sahne alan koro, Türkçe, Kürtçe, Arapça, Ermenice ve Zazaca müzikleri seslendirdi.

Deprem saatinin de sahneye yansıdığı konseri davetliler alkışladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu