Haber

Avustralya, Rusya’nın Canberra’da yeni büyükelçilik açmasını engelleyen yasayı onayladı

Avustralya Parlamentosu, Rusya’nın başkent Canberra’daki parlamento binası yakınında yeni bir büyükelçilik açmasını engelleyen maddeyi onayladı.

Avustralya Başbakanı Anthony Albanese’nin Rusya’nın Canberra’daki parlamento binasının yakınına yeni bir büyükelçilik binası inşa etmesini engelleyen maddeyi kamuoyuna açıklamasından sonraki üç saat içinde, yasa tasarısı parlamentodan geçti ve ardından Senato’nun onayını aldı.

Kolluk kuvvetlerinin güvenlik birimlerinden tavsiye aldıklarını kaydeden Albenese, “Hükümet, parlamento binasına bu kadar yakın yeni bir Rus varlığının oluşturduğu risk konusunda net güvenlik tavsiyesi aldı. resmi diplomatik varlık.” sözünü kullandı.

Anthony Albanese, hükümetle aynı çizgide olmayan diğer milletvekillerinin de yasa hakkında bilgilendirilip ikna edildiğini belirtti.

Avustralya İçişleri Bakanı ve Siber Güvenlik Bakanı Clare O’Neil, parlamentoda yaptığı konuşmada ülkelerine casusluk ve dış müdahaleye izin vermeyeceklerini vurgulayarak, tehditlere karşı alacakları kararlardan dolayı kimseden özür dilemeyeceklerini söyledi. demokrasi.

O’Neil, planlanan Rus büyükelçiliğiyle ilgili temel sorunun konumu olduğunu ve söz konusu bölgede hiçbir büyükelçiliğin bulunmasına izin verilmeyeceğini belirtti.

Ana muhalefetteki Liberal Parti lideri Peter Dutton da Parlamento’nun Rus tehdidine karşı birlik olduğunu ifade etti.

Yasanın, Avustralya Genel Valisi David Hurley’in onayından sonraki birkaç gün içinde yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Canberra’daki Rusya Büyükelçiliği de konu ile ilgili önümüzdeki saatlerde açıklama yapacaklarını bildirdi.

Bu arada elçiliklerin kiralanmasını yöneten Ulusal Başkent Otoritesi, tamamlanmamış binaların diplomatik misyonlar için ayrılan alanın genel estetiğini ve prestijini zedelediği gerekçesiyle kira sözleşmesini feshetme kararı aldı.

2011 yılında Rusya, inşaatı üç yılda kiralama koşulları altında tamamlamayı kabul etti, ancak planlanan kompleksin yalnızca küçük bir bölümünü inşa etti.

Rusya, bina için bugüne kadar 5,5 milyon dolar harcadığını açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu