Haber

Aydın Didim’de ‘Hayvan Hakları’ bilinçlendirmesi

Kemal ETLEÇ – Didim Postası / AYDIN (İGFA) – Aydın’ın Didim ilçesinde düzenlenen panale DİHAD ismine Dernek Lideri Bilal Süren, HAYTAB Didim Temsilcisi Umut Taş, Didim Tüylü Dostları ismine Can Özyiğit konuşmacı olarak katıldı.

Öğrencilerin büyük ilgi gösterdiği panelde DİHAD Lideri Bilal Süren; “HATAB ve DİHAD misyonları ülke şartlarında sokak hayvanları diye tabir edilen sahipsiz hayvanların haklarını korumak, onların ömür haklarını koruyacak maddelerin düzenlenmesini sağlamaya çalışmaktır. Sokak hayvanları denildiğinde akla birinci gelen kedi ve köpeklerdir. Aslında ülkemizdeki sıkıntılar yalnızca kedi ve köpeklerin problemleri değildir. Lakin görünürde kedi ve köpekler olduğu için onların meselelerine daha çok eğilebiliyoruz. Kentlerin sokaklarına terk edilen kedi ve köpekler ülkemizdeki birtakım maddelerle ömür hakları garanti altına alınmaya çalışılıyor. 5199 diye çok bilinen gündemde olan bir ömürüz var. Tüm eksiliklerine karşın bu yasa çok değerlidir. Bu yasa kentlerin sokaklarında yaşamak zorunda kalan kedi ve köpeklerin haklarını teminat altına almaya çalışıyor” diye konuştu.

ANAYASA SUÇUDUR

Şehirlerde gördükleri yaban hayvanlarının sorumlusunun insanlar olduğunu dikkati çeken Süren, “Onların doğal hayat alanlarını bizler işgal ettiğimiz için onlar da kent merkezlerine geliyorlar. Beşerler hükümran cins olduklarından tabiatın yalnızca kendine ilişkin olduğunu düşünerek hareket etmekte ve kendi çeşidi dışındakilerin hayat alanlarını işgal etmektedir. İnsan hakları kozmik beyannamesi olduğu üzere hayvana hakları kozmik beyannamesi de bulunmaktadır. 1978 yılında kaleme alınan hayvan hakları kozmik beyannamesi 1990 yılında Paris’te imzalandı. Ülkemizde bu beyannemeye imza atan ülkeler ortasındadır. Fakat hayat hakkını müdafaada gerekli hassasiyeti gösteremiyoruz. Tabiattaki hayvanlar ile birlikte yaşamayı öğrenmeliyiz” dedi.

Can Özyiğit ise hayvan sahiplenmede iki koşulun gerçekleştirilmesi gerektiğine vurgu yaparak, “Birincisi yanlışsız hayvan sahiplenmeli. İkinci olarak da maddi ve manevi güce sahip olunmalıdır. Gerekli kurallar sağlanmadan sahiplenilen, satın alınan hayvanlar sokaklara terk edilmelerinde büyük etkendir. Hayvan sahiplenmeden evvel 3 temel kaynağa gereksinimimiz vardır. Vakit, nakit ve eğitime ayıracak sabır ve emeğe muhtaçlığımız vardır. Kediler ve köpekler ne kadar seversek sevelim büyük maddi külfet ile gelirler. Bu kuralları yerine getirmeden sahiplenen hayvanların akibeti sokaklar olmaktadır” diye konuştu.

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Didim Yerleşkesi öğrencileri panele interaktif katılarak mevzuya hassas olduklarını hissettirdiler. Didim Belediyesi hayvan barınağına yapacakları bir ziyaretle dayanak olma kararı aldılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu