Haber

Bakan Yumaklı, İsveç’te su ödülü alan Ayşe Pelin Dedeler ile görüştü

Bakan Yumaklı, İsveç’te su ödülü alan Ayşe Pelin Dedeler ile bir araya geldi. ANKARA – Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, İsveç’te düzenlenen Stockholm Gençlik Su Ödülü Yarışması’nda “Üstün Başarı Ödülü”ne layık görülen Ayşe Pelin Dedeler ile bir araya geldi.

Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı DSİ Genel Müdürlüğü’nün her yıl lise öğrencilerine yönelik düzenlediği Türkiye Gençlik Su Ödülü Proje Yarışması’nda birinci olan İzmir Özel Çakabey Lisesi öğrencisi Ayşe Pelin Dedeler, Stockholm’de birinci oldu. İsveç’teki Stockholm Uluslararası Su Enstitüsü tarafından düzenlenen Gençlik Su Ödülü Yarışması. Temsil etti ve “Üstün Başarı Ödülü”ne layık görüldü.

Yarışmada ‘Mikroplastiklerin Su Ortamından Nano Cihazlarla Uzaklaştırılmasına Yönelik Yeni Manyetik Sistem Projesi’ büyük ilgi gören Dedeler, törende ödülünü Prenses Victoria’nın elinden aldı.

Bakanlıktaki makamında Ayşe Pelin Dedeler ve annesiyle bir araya gelen Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı, öğrenciyi başarısından dolayı tebrik ederek ödüle layık görülen proje hakkında bilgi aldı.

Bir kız babası olarak Dedeler’in başarısından büyük gurur duyduğunu ifade eden Bakan Yumaklı, ödüllü projenin çok özgün bir konu olduğunu, su kaynaklarının ve içindeki canlıların korunmasının büyük önem taşıdığını söyledi. plastik atık.

Yumaklı, Ayşe Pelin Dedeler’in başarısıyla rol model haline geldiğini belirterek, “Ülkemizin gençlerine gerçekten umutlu ve iyimserim. Sorumluluk duymak, insanlığa, ülkeye ve dünyaya faydalı olmak için çalışmak, gurur verici bir davranıştır. Takdir edilmeli. Bu nedenle başarınızı duyduğumda çok mutlu oldum ve mutlu oldum.” “Ben oldum” dedi.

Ayşe Pelin Dedeler projesi hakkında bilgi verirken yaşadığı şehir İzmir’de denizdeki plastik atıkları görünce böyle bir sistem geliştirmeye karar verdiğini söyledi.

Gelecekte bir bilim insanı olarak çevre sorunlarına çözüm bulmayı hedeflediğini belirten Dedeler, “Araştırmacı olmak istiyorum. O yüzden bu konular ilgimi çekiyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu