Haber

Bakanlık pide ve lahmacun haberlerini yalanladı

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, bazı basın ve yayın kuruluşlarında Bakanlığın illere gönderdiği talimat doğrultusunda pide, börek, lahmacun gibi ürünlerden numune alınmayacağı ve bu eserler üzerinde herhangi bir analiz yapılmayacağını.

Açıklamada, Bakanlığın yıllık numune alma kontrol programına göre toplu tüketim yerlerinde hem gıdalardan hem de son yapılan çalışmalardan numune alındığı belirtildi.

“PİDE, LAHMACUN, BÖREK YEMEK KATEGORİSİNDEKİ ÜRÜNLERDİR”

Ancak yapılan açıklamada, pide, börek, lahmacun gibi işlerin harçlarından numune alınarak son hali verilmeyen sebze, kırmızı et, kümes hayvanları, et, tavuk gibi malzemelerin hazırlanmasında kullanılabileceklerine dikkat çekildi. balıkların, zaman zaman yanlış değerlendirmelere yol açtığına dikkat çekildi:

“Pide, lahmacun, börek gibi ürünler et ürünleri değil, gıda kategorisinde yer alan ürünlerdir. Bu ürünlere bitkisel (sebze, meyve) ve hayvansal (kırmızı et, kümes hayvanları, balık vb.) bileşenler eklenebilmektedir. Hatta farklı bileşenler de eklenebilmektedir. tüketici taleplerine göre kullanılabilmektedir.Bu nedenle henüz hazırlık aşamasında olan bir gıda için değerlendirme yapmak yanlış uygulamalara yol açabilmektedir.”

“TÜM KONTROLLER HATA OLMADAN DEVAM EDECEKTİR”

Açıklamada, söz konusu talimatın toplu tüketim yerlerinde pide, lahmacun, börek gibi işlerin havanlarında kanatlı eti hariç tek tırnak ve domuz eti aranmasına ilişkin denetimlerin sürdürülmesi ve tüm son çalışmada tek toynak ve domuz eti dahil olmak üzere muayeneler.

Toplu tüketim yerlerinde tüketicilere sunulan her türlü beslenme hususlarının denetçilere ve talep etmeleri halinde bileşenlerine bildirilmesinin esas olduğu vurgulanan açıklamada, ” Tüketici sağlığının en üst düzeyde korunmasına yönelik Bakanlığımızca her türlü denetimler kesintisiz olarak devam edecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur’ sözcükleri kullanıldı.

sivrice-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu