Teknoloji

Balığa benziyor ana o, aslında bir sualtı drone’u: Karşınızda DARPA’nın Manta Ray’i

Yeni bir sualtı insansız aracı, uzun menzilli askeri görevlerin denizin altında gizlice tamamlanması için gereken yetenekleri ABD ordusuna sağlamak için hazırlanıyor.

Northrop Grumman tarafından Savunma İleri Projeler Araştırma Ajansı (DARPA) için inşa edilen araç, çalışmak için ihitiyaç duyduğu enerjiyi denizden toplayabilme yeteneğine sahip olacak. Böylece yakıtı bittiği için sürekli bir limana uğramak yerine, yakıt ikmali yapma derdi olmadan, dünya denizlerinde özgürce dolaşıp hedefini kovalayabilecek.

Manta Ray ismi verilen drone’unun uzun süreler boyunca otonom olarak çalışmak üzere tasarlanmış olması da onu ilgi çekici bir gelişme haline getiriyor. Etrafındaki okyanustan kendi enerjisini üretebildiği ve gerçek hayattaki bir canlının tasarımını taklit etmek için yapıldığı için, Manta Ray teorik olarak bir seferde aylarca batabilir ve düşman radarlarına yakalanmadan, bir balık görüntüsüyle su altında bekleyebilir.

Ayrıca yaptığı işi daha verimli hale getirmek için araç minimum miktarda enerji kullanmak üzere tasarlanmış. DARPA tarafından paylaşılan görüntülere göre, drone yakındaki dalgalardan enerji topluyor ve bu enerjiyi bataryalarına aktararak insan müdahalesi olmadan çalışmaya devam edebiliyor.

Türkiye’de 6 sene önce yapılmıştı

Öte yandan Türk Savunma Sanayi şirketlerinin Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden bilim insanlarıyla beraber geliştirdikleri benzer bir su altı drone’un görüntülerini yaklaşık 6 sene öncesinde paylaştıklarını da hatırlatalım. Fakat savunma sanayi şirketlerinden daha sonra bu drone hakkında başka bir bilgi paylaşılmadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu