Haber

Başkan Soyer Engelliler Haftası’nda İzmir’den aradı Kalbi sizinle atan bir belediye başkanınız var

“Herkes Farklı, Herkes Eşit” sloganıyla manisiz bir şehir için çalışan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Engelliler Haftası kapsamında düzenlenen Engelli Farkındalık etkinliklerinde özel çocuklar ve bireylerle bir araya geldi. Melek İzciler Bandosu tarafından karşılanan Önder Tunç Soyer, “İzmir’de tüm engelleri kaldıran bir sistem kuruyoruz. Anneler, babalar ve çocuklar için daha da güzel günler görmeleri için var gücümüzle çalışıyoruz. Kalbi sizinle birlikte atan bir belediye başkanınız olduğunu unutmayın.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in “Yeni Bir Engellilik Politikası Mümkün” anlayışıyla “Engelsiz İzmir” hedefini pekiştiren İzmir Büyükşehir Belediyesi, İnciraltı Engelliler Merkezi’nde “Afet Ocağında Engelliler Farkındalık Haftası” temalı etkinlikler düzenledi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in eşi Neptün Soyer, Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya, CHP Genel Başkan Yardımcısı Yüksel Taşkın, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Tugay, Engelsizmir Komite Başkanı Doç. Levent Köstem, Melek İzciler Bandosu Personeli, Belediye Meclisi, engelli sivil toplum kuruluşları, belediye bürokratları, meclis üyeleri, muhtarlar ve aileler katıldı.
Törende İzmir Masa Tenisi İl Şampiyonası’na katılan Büyükşehir Belediyesi Engelsizmir Şube Müdürlüğü masa tenisi öğrencileri Altuğ Atay, Efe Kocabaş ve Halil Can Esin’e ödüllerini Lider Soyer ve Neptün Soyer ile Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya takdim etti. Ayrıca CHP Genel Başkan Yardımcısı Yüksel Taşkın, antrenör Sibel Altun’a teşekkür plaketi takdim etti.

İzmir’de maniyi ortadan kaldıran bir sistem kuruyoruz.
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 2022 yılında Türkiye’nin ilk Bahçe Terapi Bahçesini oluşturduğunu belirten Önder Tunç Soyer, “İzmir Büyükşehir Belediyesi bu konuda Türkiye’nin en yetkin kurumudur. Hepimiz bu konuyu yeterince inceledik. Engelsiz İzmir Komite Liderim Levent ile girişimlerimizi ileriye taşıdık. Tüm engelli kardeşlerimiz için yaptıklarımız sadece ilk adımlar. İzmir’de tüm engelleri kaldıran bir sistem kuruyoruz. Çok daha düzenli, çok daha hoş yapıyoruz. Hele 14 Mayıs’tan sonra bu ülkeye baharı getireceğiz. Anneler, babalar ve çocuklar için daha güzel günler görmeleri için var gücümüzle çalışıyoruz. Kalbi sizinle birlikte atan bir belediye başkanınız olduğunu unutmayın.

Yaptıklarımız yapacaklarımızın garantisidir.
Engelsiz İzmir Komite Başkanı Levent Köstem, “Yaklaşık 14 yıldır bu kurulda çalışıyorum. Başkanımız Tunç ile birlikte bu alana Bahçecilik Terapi Bahçesi kurduk. Türkiye’de engelli politikalarıyla ilgili ilkleri İzmir’de yaptık. Çalışmalarımıza verdiği destekten dolayı Başkanımız Tunç Soyer’e teşekkür ediyorum” dedi.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Yüksel Taşkın, “Çok başarılı yerel yöneticilerimiz ve belediyelerimiz var. Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır” dedi.

Dans, atölye, konser ile coşkulu kutlama
İnciraltı Engelliler Merkezi’nde düzenlenen etkinliklerde Kutu Oyun Atölyeleri, Çocuklara Özel Rüzgar Gülü İmalat Atölyesi, Doğada Fotoğraf Atölyesi, Çocuk Belediyesi spor ve fotoğraf atölyeleri, engelli sivil toplum kuruluşları standı ve Meslek Fabrikası Barista standı ilgi odağı oldu. ziyaretçilerin İzmir Engelsiz Müzik Kümesi konseri, İzmir Down Sendromlular Tango Derneği dans gösterisi ve Zihin Engelli Çocukları Savunma Vakfı halk oyunları gösterisi ile özel çocukların ve ailelerinin coşkusu daha da arttı. Bahçe Bitkileri Terapi Bahçesi’ne aileler fidan dikti.

Engelsiz bir şehir için 8 noktada çalışmalar sürüyor
Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen “Kırmızı Bayrak Uygulaması” ve “Erişilebilirlik Koordinasyon Komisyonu” ile İzmir’de engelli vatandaşların erişimine uygun yerler artıyor. Bu çalışma sayesinde İzmir, Türkiye 2020 Erişilebilirlik Ödülleri’nde “Kamu Kurum ve Kuruluşları Kategorisi”nde İkincilik Ödülü’ne layık görüldü.
İzmir Büyükşehir Belediyesi, çılgınlıktan uzak bir şehir yaratmak için sekiz farklı noktada çalışmalarını sürdürüyor. Bu alanlar şunlardır: Engelsİzmir Şube Müdürlüğü’ne bağlı Buca Hizmet Merkezi, İnciraltı Hizmet Merkezi, Malikane Hizmet Merkezi, Farkındalık Merkezleri, İzmir Dokunabilir Manisiz Çağdaş Sanat Müzesi, Terapi Bahçesi, Veli Bilgilendirme ve Eğitim Merkezi.

Türkiye’nin ilk Bahçıvanlık Terapi Bahçesi
Türkiye’nin ilk bahçecilik terapi bahçesi olan İnciraltı Terapi Bahçesi, toplam 32 bin 500 metrekare alana sahip. Bahçe Bitkileri Terapi Bahçesi, özel gereksinimli vatandaşların kullanımı için tasarlanmış ve sosyal aktivitelerin devam ettiği bir kampüstür. Bu geniş kampüs içerisinde farklı atölye alanları ve tedavi edici bahçeler bulunmaktadır. Çocuklar ve yetişkinler için bahçecilik alanı, aromatik bitkiler atölyesi, yalınayak parkur, ahşap atölyesi, ideoloji ve masal aktivite alanı, doğa ile etkileşimin olduğu biophilia çocuk oyun alanları bunlardan birkaçı. Terapi Bahçesi’nde her yaştan ziyaretçi için uzmanlar eşliğinde doğa temelli terapi programları ve öğrenme etkinlikleri düzenleniyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu