Haber

BM, Batı Şeria’daki Huwwara’daki şiddeti kınadı

Birleşmiş Milletler (BM), işgal altındaki Batı Şeria’nın Huwwara kasabasında tırmanan şiddetin kabul edilemez olduğunu açıkladı.

BM Genel Sekreteri Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın toplantısında Batı Şeria’da tırmanan şiddet olayları hakkında konuştu.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in BM Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Tor Wennesland’ın açıklamalarını desteklediğini kaydeden Dujarric, “Genel Sekreter işgal altındaki Batı Şeria’da tırmanan şiddet olaylarından derin endişe duyuyor. Huwara’da şiddet ve terör ve tüm suçluların hesap vermesi gerektiğinin altını çiziyor.” açıklama yaptı.

Terör, kundakçılık ve sivilleri hedef almanın alakası olamayacağına dikkati çeken Dujarric, “Güvenliğin sağlanması ve insanların intikam almasının önlenmesinden güvenlik güçleri sorumludur. Genel Sekreter, şiddet ve tahrikin derhal durdurulması gerektiğini belirtiyor.” dedi.

“Yerleşimlerin uluslararası hukuka aykırı olduğunu açıkça belirtiyoruz. Bunlar iki devletli çözüme de engel teşkil ediyor. Hafta sonu (Huvvara) bölgede gördüğümüz şiddet kabul edilemez ve kınıyoruz. Herkesi kınamaya çağırıyoruz. o da,” dedi Dujarric. terimleri kullandı.

Huvvara’da gerginlik

Batı Şeria’nın kuzeyindeki Huwwara kasabasında Pazar günü düzenlenen silahlı saldırıda iki Yahudi yerleşimci öldürüldü.

Akşam saatlerinde İsrail ordusunun gözetiminde Huwwara kasabasına gelen yüzlerce Yahudi yerleşimci, Filistinlilere karşı toplu intikam saldırıları düzenledi.

Yerleşimciler kasabadaki düzinelerce ev ve arabayı ateşe vermiş, Filistinlilere saldırmış ve gece boyunca evlerini taşlamıştı.

Huwwara yakınlarındaki Zatara köyüne Yahudi yerleşimcilerin saldırısı sonucu 5 çocuk babası Filistinli öldü, olaylarda çok sayıda Filistinli yaralandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu