Haber

CHP Bursa Milletvekili Adayları Kapalıçarşı Esnafını Ziyaret Etti

ZEHRA MİLLER / SİBEL KAHRAMAN

CHP Bursa milletvekili adayları bugün Kapalıçarşı esnafını ziyaret etti. Ziyarette bir esnaf, “Merkez Bankası’na atanan ve ‘Faizin sebebi enflasyon’ diyerek parayı pula çeviren vasıfsızları, ülkenin parasına damga vuranları değiştirmeye hazır mısınız? “Yeterli olacak mısın?” O sordu.

CHP Bursa milletvekili adayları ve Millet İttifakı partilerinin temsilcileri bugün Kapalıçarşı esnafını ziyaret etti. CHP Bursa Milletvekilleri Erkan Aydın ve Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Milletvekili Adayları Mehmet Atmaca, Hasan Öztürk, Şahin Sevinç, Alparslan Yıldız, Özgür Yıldız, Canan Akın Fazilet, Engin Tamer Dede, eski Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey ile CHP Bursa Gelecek Partisi, DEVA Partisi, Saadet Partisi temsilcileri ve üyeleri katıldı. Esnaf ziyaretinde bir vatandaş, “İnşallah sandıklara sahip çıkabiliriz… Bırakın gitsinler artık. Değişim şart” dedi.

Bir başka vatandaş ise “Ekonomiden bahsediyoruz. Bunları düzelteceğinize söz veriyor musunuz? 193 ülke arasında enflasyonu en yüksek 187. sıradayız. G20’de en yüksek enflasyona sahip Arjantin’den sonra ikinci sıradayız” dedi. ‘Faizin sebebi enflasyon’ dedik, pulları damgaladık, ‘Merkez Bankası’na tercüman edilen, atanan vasıfsızları, ülkenin parasına damga vuranları değiştirmeye hazır mısınız? Kur’an’ın ilkelerinden biri işi ehli olana vermektir. İtaat ve sadakat yerine liyakat ve liyakat mi vereceksiniz? Kuran bu kadar diyor. İktidardaki muhafazakarlar.” “Onlar da uygulamıyor. Umarız yaparsınız” dedi.

“BURSA HAKLARINI 14 MAYIS’TAN SONRA ALACAK”

Ziyaretle ilgili konuşan CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu şunları söyledi:

“Türkiye’nin tamamında olduğu gibi Kapalıçarşı esnafı da aslında istikrarsızlığın altını çiziyor. Ülkedeki güvensizlik, belirsizlik ve istikrarsızlık dönemsel olarak bazı esnaflar için kazanç gibi görünse de tabi ki herkes bu belirsizlikten dolayı önümüzdeki günlerden endişe ediyor. .Sonuçta Bursa gerçekten çok turizm odaklı.Yeterince şeyi hakediyor.Geliri yüksek olanın geliri daha da yüksek olabilir.Ama bunun karşılığını tam olarak alamıyorlar.Özellikle bu dönemde yani bu dönemde diyorlar ki. seçim dönemi az turist geliyor.Bu aslında ülkemizin prestijinin düşmesinden dolayı dışarıya yansıması.Bütün bunları aşacağız.Turizmin şu şekilde gelişmesi için bir değişime ihtiyaç olduğu çok açık. Esnafımızın parasının karşılığını alması, bu istikrarsızlığa ve belirsizliğe son vermesi için Bursa’da hak ediyor. Esnafımız bunu biliyor. Vatandaşımız da biliyor. 2-3 gün içinde bu değişim gerçekleşecek. İnanıyoruz.”

“KAPALI ÇARŞI’DA HERKES TÜRK LİRASI VERDİ”

CHP Bursa Milletvekili Adayı Hasan Öztürk şu değerlendirmelerde bulundu:

“En değerli sorunun hem ekonominin hem de esnafın ve sivil toplumun dinlenememesi, demokrasinin olmaması, fiyat istikrarının olmaması, fiyatın belirlenememesi olduğu konuşuldu. Çarşı.Herkes döviz ve altın alıyor.Herkes Türk Lirasından vazgeçti.Satış ve fiyatlarda fark olsa da yoğun bir alım var.Bu aslında devlete olan güvensizliğin en değerli göstergesi, ekonomi ve fiyat istikrarı.insanlar artık barış ve huzur istiyor.seçimin basiretli ve sağlıklı bir şekilde bitmesini istiyor.burada kullanılan dillere yapılan vurgu çok değerli.biz,biz 85 milyonluk ülke yaratmaktan bahsediyoruz , birlik içinde ve hep bir arada. Öte yandan kutuplaştırıcı ve ötekileştirici bir dil, açıklayacak argümanı olmayan bir gücün dili duyuyoruz. Dolayısıyla bunun herkes üzerinde olumsuz bir etkisi olduğunu açık ve net bir şekilde görüyoruz. şimdi değişiklik olsun Değişim rüzgarı. Ve baharın ışığını gözlerinde ve sözlerinde duyuyoruz.”

“KAPALI ÇARŞI 21 YAŞINDAKİ AKP’NİN HÜKÜMETE İNANMADIĞI EN DOĞRU İMZADIR”

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın da şöyle konuştu:

“Kapalı Çarşı, Bursa’nın kalbidir. 500 yıllık bu tarihi çarşıda her kesimden insan bulabilirsiniz. Dar gelirli de, esnaf da, zengin de… Baştan sona geziyoruz. Son olarak burada da gerçekten bir değişim ortamı görüyoruz. Döviz bürolarında kuyruklar var. İnsanlar dolar almaya çalışıyor. Altın 1.400 TL’yi geçti. Birkaç kuyumcuyla görüştük, birkaç aya 2 bin lirayı bulur diyorlar. Yani ekonomiye dair herkes doların, enflasyonun, altının yükseleceğini söylüyor. Bu, 21 yıllık AKP iktidarına artık inancın kalmadığının en somut göstergesidir. Kapalıçarşı’da. İnsanlar kendilerini dolar, altın ve euro ile korumak istiyor. ‘Bu iktidar devam ederse hepsi artar, hayat pahalılığı artar ve çözüm olmaz’ diyorlar. Türkiye’de olduğumuzu, analizlerin değiştiğini ve nitelikli ekiplerimizle çok kısa sürede ülkemizi hak ettiği yere getireceğimizi burada bire bir anlatıyoruz.”

“KUTUPLANDIRILMIŞ SİYASETTEN HERKES RAHAT”

CHP’nin Saadet Partisi kontenjanından Bursa Milletvekili Adayı Mehmet Atmaca şunları söyledi:

“Kapalı Çarşı değişim istiyor. Değişimi haber veriyor. Özellikle son günlerde kutuplaşan siyasetten herkes rahatsız. Devletin dili bu olmamalı. Kutuplaştırıcı değil milleti sakinleştiren bir dil kullanılmalı.” Temelde bunu yetkililer yapmalı ama muhalefet daha iyi yapıyor. İktidara gelip bu dille yola devam ediyoruz. Herkesi kucaklamak, uzlaştırmak istiyoruz ve barışın bu şekilde sağlanacağına inanıyoruz. Bu durum halkımız tarafından takdirle karşılanmaktadır. İnşallah bahar gelir, umutluyuz.”

Kaynak: ANKA / Siyaset

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu