Haber

CHP’den yerel seçim pazarlığı: HDP ve UYGÜN Parti aşkı yeniden alevlendi

31 Mart 2024 yerel seçimlerine hazırlanan Cumhuriyet Halk Partisi, hem koltuk mücadelesini hem de seçim müzakerelerini sürdürüyor.

Seçimlere sekiz ay kala yeni planlarının ardından 2019 seçimlerinde HDP ve İYİ Parti’nin açık desteğiyle İstanbul ve Ankara’yı kazanan CHP, 2024 seçimlerinde iki partiyi kendi cephesinde birleştirme planları yapıyor.

Bu kapsamda İYİ Parti için ilk adım atıldı. 3-6 Mart krizinde CHP medyası aracılığıyla İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e linç operasyonu başlattı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz hafta İYİ Parti Genel Merkezi’ne giderek yerel seçim görüşmelerine yeniden başladı.

İYİ Parti kanadının ise 2019’a göre daha ağır taleplerle müzakerelere devam etmesi bekleniyor.HEDEF: CHP – HDP – DÜZGÜN PARTİ İTTİFAKI

Madalyonun diğer yüzündeki HDP ile ilgili CHP’de farklı senaryolar tartışılıyor.

İddiaya göre HDP ile neler üzerinde anlaşma sağlanabileceği, katılımın belirsiz mi yoksa açık mı olacağı ve İYİ Parti ile bu sürecin nasıl yürütüleceği gibi kritik konular MYK üyeleri tarafından tartışılıyor.

“CHP-HDP-İYİ Parti”nin kurulmasıyla yeniden İstanbul ve Ankara’da rekabet etmek isteyen CHP kanadındaki en büyük kaygının “İYİ Parti’nin beklenen tepkisi” olduğu iddia ediliyor.

İDDİA: “ARKA KAPI PAZARLIĞI BAŞLADI”

14-28 Mayıs seçimlerinde hem Kandil’in hem de Kandil yönetimindeki HDP’nin desteğini alan Kılıçdaroğlu, mitinglerinde “PKK” bile diyemedi ve terörle mücadele sözü vermekten kaçındı.

Her seçimde HDP’den destek istemeyi gelenek haline getiren Kılıçdaroğlu’na rağmen HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, geçen ay yaptığı açıklamada “Her ilde kendi adayımızı ortaya çıkaracağız” sözlerini kullanmıştı.

Ancak bu sözlerin aksine, bazı CHP’li siyasetçilerin kişisel dostluk kurdukları HDP’li milletvekilleri aracılığıyla uzun süredir yerel seçimler için gizli pazarlık yaptıkları ileri sürüldü.

KAYNAK: SABAH / MURATHAN YILDIRIM

keciorenajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu