Haber

Çin’de Tayfun Khanun nedeniyle sel tehlikesi

Çin’in kuzeydoğusundaki Heylonciang eyaletinde Khanun Tayfunu’nun etkisiyle artan yağışlar nedeniyle iki bölgede sel tehlikesine karşı “acil durum” uyarısı yapıldı.

İl meteoroloji merkezi, Ciamusi eyaletinin Tangyuen ilçesinde ve Chitayhi eyaletinin Boli ilçesinde gün içinde metrekareye düşen yağışın 100 milimetreyi geçmesinin beklendiğini bildirdi.

Sel tehlikesi nedeniyle her iki bölgede de “kırmızı alarm” ilan edildi. “Kırmızı”, Çin’in 4 aşamalı sel uyarı sistemindeki en yüksek uyarı seviyesini temsil ediyor. Bunu aciliyet sırasına göre “turuncu”, “sarı” ve “mavi” takip eder.

Khanun Tayfunu nedeniyle eyaletin Higang, Ciamusi, Shuangyashan, Jishi ve Mudanjiang şehirlerinde yarın akşama kadar metrekareye 40 milimetre ile 80 milimetre arasında yağış bekleniyor.

Yağışların Jishi ve Mudanjiang’ın bazı kesimlerinde 110 milimetreye ulaşması bekleniyor.

Kuzeydoğu illerini büyük ölçüde etkileyen Khanun Tayfunu nedeniyle Heylongciang eyaletini geçen Songhua Nehri’nin bazı kesimlerinde su seviyesi tehlikeli derecede yükseldi.

Eyalette şimdiye kadar 374 bin kişi yağış ve sellerden etkilenirken, 187 bin kişi güvenli bölgelere tahliye edildi.

Heylongciang’da 2 Ağustos’tan bu yana etkili olan şiddetli fırtına ve yağmurlar, 6 şehirde 37 ilçede sele neden oldu. Çin’in nadide tahıl üretim merkezlerinden biri olan bölgede 258 bin hektar tarım arazisi zarar görürken, 23 bin 708 ev hasar gördü, 149 köprü kullanılamaz hale geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu