Haber

Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi politikaları Sakarya ve Bolu’da protesto edildi

Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ne yönelik politikası Sakarya ve Bolu’da tepkiyle karşılandı.

Sakarya İHH İnsani Yardım Derneği’nin çağrısıyla Tarihi Orhan Gazi Camii önünde toplanan grup, “Doğu Türkistan’daki Zulme Hayır” pankartı taşıyarak, “Çin’in Zulme Dur Deyin” yazılı pankartlar taşıdı. “Doğu Türkistan’ı unutmayın”

Grup adına açıklama yapan Hasan Şengül, Çin hükümetinin özellikle 2017’den bu yana sayısının 1200’ü aştığı tahmin edilen toplama kamplarında 1 ila 3 milyon arasında kişiyi gözaltına aldığını söyledi.

Bosna Hersek’in ilk Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç, “Unutulan soykırım tekerrür ediyor” dedi. Şengül, yaptığı açıklamada, insanlığın bir daha soykırımlarla karşılaşmaması için ulusal ve uluslararası kamuoyunu Çin zulmüne karşı bilinçlendirmeye çağırdıklarını hatırlattı.

Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ne yönelik politikasına tepkili olduklarını belirten Şengül, “Çin’in Uygur bölgesindeki terörle mücadele ve güvenlik merkezli politikaları, Uygur toplumunu kültürel kimliklerinden ve dini inançlarından sıyırıp ‘eğitimli’ hale getirecektir. Bir mühendislik projesi olarak görülmeli. Son yaşanan trajik yangın felaketi ve Çinli yetkililerin bu felaketi seyretmesi, Çin Komünist Partisi ve yönetiminin zalim ve cani olduğunu bir kez daha göstermiştir.” ifadesini kullandı.

Şengül, “Toplama kampları üzerindeki mahcubiyet ortadan kalkana kadar tüm ülkeler Çin ile siyasi, ticari ve askeri bağlarını kesmelidir” dedi.

“Çin’in en büyük ticaret ortağı İslam dünyasıdır. Bu bağlamda ekonomik yaptırım mekanizmalarının etkinliği göz ardı edilmemelidir. İslam dünyası ve medya kuruluşları Doğu Türkistan’daki hak ihlallerini görmekten vazgeçmeli ve bu konuya daha fazla ilgi göstermelidir. Çünkü örgütün mevcut tutumu Çin’i daha da cesaretlendiriyor.”

Grup üyeleri, kılınan namazın ardından bölgeden ayrıldı.

Bölünmüş

Bolu’da Kadı Mescidi önünde toplanan kümenin adı için yapılan basın açıklamasını İHH gönüllüsü genç Enes Şimşek okudu.

Uygurların en temel insan haklarının ellerinden alındığını söyleyen Şimşek, “Dün olduğu gibi bugün de yarın da her türlü hak ihlaline karşı mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz, mazlumların yanında olmaya devam edeceğiz. Allah Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin yardımcısı olsun.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu