Haber

Edirne Valisi Kırbıyık Yağlı Güreş Geleneklerini Korumayı Hedefliyor

Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık, yağlı güreşi gelenekleri ile yaşatarak geleceğe ve daha geniş kitlelere taşımayı hedeflediklerini belirtti.

Türkiye Klasik Güreş Federasyonu Başkanı İbrahim Türkiş, Kırbıyık’ı ziyaret etti.

Ziyarette, 7-9 Temmuz tarihlerinde Sarayiçi’nde gerçekleştirilecek olan 662. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri hakkında değerlendirmelerde bulunuldu.

Kırbıyık, Kırkpınar geleneklerini ve yağlı güreşleri yaşatmayı önemsediklerini ifade etti.

Atalardan kalma yağlı güreşlerin en değerli organizasyonu olan Kırkpınar’ın en önemli ayağının Edirne’de yapıldığını hatırlatan Kırbıyık, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin başpehlivanı Edirne Kırkpınar’da belli oluyor. Ayrıca geçtiğimiz günlerde ilk kez düzenlenen ve Trakya Üniversitemizin ev sahipliğinde düzenlenen Türkiye Üniversiteler Yağlı Güreş Şampiyonası da şehrimizde yapıldı ve çok renkli sahnelere sahne oldu. görüntüler ve heyecanlı anlar… Güreşin akademik olarak ele alınmasına büyük önem veriyoruz.Kırkpınar’ın ve yağlı güreşin özünü ve geleneklerini yaşatmayı, yaşatmayı, geliştirmeyi ve daha geniş kitleler tarafından izlenilmesini amaçlıyoruz. Federasyon başkanımıza bu konudaki katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.”

Ziyarette Edirne Emniyet Müdürü Mustafa Alçalar, Gençlik ve Sporİl Müdürü Selim Ak ile Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sezai Irmak da katıldı.

haberdoganyurt.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu