Ekonomi

Enerjisa Üretim ve Enercon, 1,2 milyar dolar yatırımla hayata geçirilecek YEKA-2 Rüzgar Enerji Santrallerinin ana ekipmanlarının sevkiyatına başladı.

Türkiye’nin lider özel sektör elektrik üretim şirketi Enerjisa Üretim ile Almanya merkezli dünyanın önde gelen rüzgar türbini üreticisi Enercon, YEKA-2 Rüzgar Santrallerinin ana ekipmanlarının sevkiyatına başlamak için anlaşma imzaladı. Ankara’daki Türk-Alman Güç Forumu’nda gerçekleştirilen imza törenine, Enerji ve Konvansiyonel Kaynaklar Bakanı Dr. Alparslan Bayraktar ile Almanya Ekonomi ve İklim Savunma Bakanı Robert Habeck katıldı.

Enerjisa Üretim, rüzgar santrallerine yaptığı yatırımlarla Türkiye’nin yenilenebilir enerji kapasitesini önemli ölçüde artırmayı hedefliyor. Şirket bu alandaki yatırımlarına hız veriyor; Balıkesir RES, Çanakkale RES, Akhisar RES, Erciyes RES, Dikili RES ve Dağpazarı RES gibi aktif tesislerin yanı sıra 1.000 MW gücündeki YEKA-2 Rüzgar Enerji Santralleri projeleri kapsamında devreye alınacak santral yatırımları tamamlanacak. 3 yıl içinde proje değeri 1,2 milyar dolar olacak. planlanıyor. Enerjisa Üretim, bu planlama doğrultusunda, YEKA RES-2 Projeleri kapsamında yer alan Akköy Rüzgar Enerji Santrali’nin ihtiyaçları için dünyanın önde gelen rüzgar türbini üreticisi Enercon ile sevkiyat anlaşmaları imzaladı.

Anlaşma kapsamında; Motor kaportaları ve e-modüller Enercon’un Aurich, Almanya’daki üretim tesisinden, jeneratörler ve rüzgar türbini kuleleri ise İzmir’deki üretim tesisinden teslim edilecek. Teslimatların ardından türbinlerin montajı ve devreye alınması tamamlanacak.

YEKA RES-2 türbinleri yüzde 55 yerli üretim gereksinimini karşılayacak şekilde Almanya ve Türkiye’de üretiliyor. Enerjisa Üretim ve Enercon, Türkiye’de 15.000’den fazla kişiye istihdam yaratan projelerde daha fazla kadın çalışanın olmasını sağlamak amacıyla ek projeler de yürütüyor.

Anlaşma, Sabancı Holding Güç Kümelenmesi Lideri Kıvanç Zaimler ve Sabancı Holding Güç Kümelenmesi Lideri ile 27 Ekim 2023 tarihinde 5. Türk-Alman Güç Forumu’nun gerçekleştiği Ankara Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nde imzalandı. Ulrich Schulze Südhoff, Enercon’un CCO’su Arasında imzalandı. İmza törenine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dr. Alparslan Bayraktarile Almanya Ekonomi ve İklim Koruma Bakanı Robert Habeckda katıldı.

Sabancı Holding Güç Grubu Lideri Kıvanç ZaimlerDurmadan yenilenebilir güç alanında büyüme hedeflerine doğru ilerlediklerini belirterek: “Enerjisa Üretim şirketimizle yatırım ve üretimde sektöre öncülük edecek konumdayız. 1.000 MW’lık YEKA RES-2 projelerinin tamamını üstlendik. Türkiye’nin gelecek hedeflerine değerli bir katkı sağlayacak bu yatırımı, sadece sektörün değil, ülkemizin ve çocuklarımızın geleceği için üstlendiğimiz değerli bir sorumluluk olarak görüyoruz. Yatırımın en değerli katkılarından biri de ekipman üretiminin önemli ölçüde Türkiye’de gerçekleştirilmesi, ülke ekonomisine, istihdama ve yetişmiş insan kaynağına önemli katkılar sağlamasıdır. Bu doğrultuda Türk şirketlerinin yurt dışına türbin ekipmanı tedarik etme gücü artarken, rüzgar ekipmanı üretiminde değerli bir merkez haline gelen Türkiye de ön plana çıktı. Ekipmanların imalatında kısa sürede ilerleme kaydedildi ve YEKA RES-2 projelerinde ilk olarak devreye alacağımız Aydın’daki Akköy RES’in ekipmanları sevkiyata hazır. Hedefimiz YEKA RES-2 santrallerimizin tamamını üç yıl içerisinde hayata geçirmek. Taşıdığımız sorumluluğun bilinciyle ülkemizi geleceğe hem güçlü hem de sürdürülebilir bir şekilde taşıyacak çalışmalarımızı sürdüreceğiz. “Başta Enerji Bakanımız Alparslan Bayraktar, Almanya Ekonomi ve İklim Koruma Bakanımız Sayın Robert Habeck ve Enercon yöneticileri olmak üzere süreçte emeği geçen herkese teşekkür ediyor, yeni gelişmelerin ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz. “

Ulrich Schulze Südhoff, Enercon’un CCO’suEnerjisa Üretim’in yenilenebilir enerji projelerinde güçlü ve güvenli bir ortak olduğunu belirterek, şu açıklamalarda bulundu: “ YEKA 2 anlaşmamızın imzalanmasından tam bir yıl sonra ilk projeye başlamaya hazırız. YEKA 2, Türkiye’de yenilenebilir enerji sisteminin inşasında önemli bir kilometre taşıdır. Türkiye’nin enerji dönüşümüne ve yeşil enerji arzına ortaklaşa katkıda bulunmaktan gurur duyuyoruz!

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu