Haber

Filistin, İsrail’in uluslararası mahkemelere şikayette bulunma tehdidini kınadı

RAMALLAH, 13 Eylül (Xinhua) — Filistin yönetimi Salı günü yaptığı açıklamada, İsrail’in, uluslararası mahkemelere şikayette bulunulması halinde Filistin Yönetimi ile bağlarını koparacağı yönündeki tehdidini kınadı.

Filistin Dışişleri Bakanlığı Xinhua’ya yaptığı açıklamada, “İsrail bizi İsrailli liderlere ve yerleşimcilere karşı savaş suçu davaları açmamamız konusunda sürekli uyarıyor.” dedi.

İsrail Ulusal Güvenlik Konseyi Direktörü Tzachi Hanegbi, Pazartesi günü Tel Aviv’de düzenlenen bir güvenlik konferansında “Lahey’de herhangi bir İsrail askerinin adalet önüne çıkarılması halinde İsrail’in Filistin Yönetimi ile ilişkilerini keseceği” uyarısında bulunarak, “bu hamlenin İsrail ile Filistin Yönetimi arasında çatışma yaratacak.” İmzalanan tüm anlaşmalara aykırı olacağını belirtti.

Filistin Dışişleri Bakanlığı, Hanegbi’nin açıklamasının İsrail’in uluslararası hukuku ihlal ettiği, uluslararası ve hukuki meşruiyeti tanımadığı anlamına geldiğini belirtti.

Bakanlık ayrıca Hanegbi’ye işgalin varlığını ve Filistin halkına karşı işlenen suçları kabul etmesi ve bunları derhal durdurması çağrısında bulundu.

Filistin yönetimi daha önce İsrail’i sorumlu tutacak üç ana belgeyi Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne sunmuştu. Bunlar arasında yerleşim birimi faaliyetleri, Filistinli tutukluların davası ve İsrail’in 2014’te Gazze’ye karşı başlattığı savaş da vardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu