Haber

Filistin’den Gazze kararı! Yönetimini İsrail’e sundu: Araplar bizden bıktı

Ştiyye, İngiliz The Guardian gazetesine yaptığı açıklamada, 2007’den bu yana Hamas kontrolünde olan Gazze’de yaşanan gelişmeleri, bölge ülkeleri ve ABD’nin Filistin konusunda attığı adımları değerlendirdi.

İki devletli çözümle sonuçlanacak bir barış sürecine dönmeden İsrail ile Gazze konusunda işbirliği yapmayacaklarını belirten İştiyye, kapsayıcı ve barışçıl bir vizyon olmadan bu işbirliğinin Filistin yönetimi tarafından kabul edilmeyeceğini vurguladı.

İştiyye “Batı Şeria’da siyasi çözüm olmadan Filistin yönetiminin Gazze yönetimi, Filistin yönetiminin F-16’ya ya da İsrail tankına binmesine benziyor.”söz konusu.

İştiyye, Batı Şeria’da çözüme ihtiyaç duyulduğunu ve Gazze’nin iki devletli çözüm çerçevesinde sürece dahil edilmesi gerektiğini savundu.

Öncelikle Gazze’deki bombalamaların ve Batı Şeria’daki saldırıların sona ermesi gerektiğini belirten İştiyye, ABD Başkanı Joe Biden’ın İsrail’de öldürülen Gazzelilerin sayısının doğruluğunu sorgulamasına ilişkin isim ve kimlik numaralarıyla birlikte ellerinde kesin rakamlar bulunduğunu vurguladı. saldırılar.

İSRAİL İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜMÜ YOK EDİYOR

İsrail’in Gazze’de Hamas yönetiminin olmamasının uluslararası topluma iki devletli çözüm konusunda baskı yapma fırsatı verdiğini kaydeden İştiyye, insani yardımdan nasıl bir barış yaratılacağı sorusunu herkesin kendine sormasının önemli olduğunu ifade etti. kriz.

İştiyye ayrıca bazı Arap ülkelerinin İsrail ile imzaladığı normalleşme anlaşmalarında “Herhangi bir anlaşma Filistin’e önemli faydalar sağlar” ifadesine değinerek, Arap ülkelerinin ortak görüşünün bu olması gerektiğini kaydetti.

‘ARAPLAR BİZDEN BIKTI’

İştiyye, Filistin’de barış olmadan bölgede barışın da olamayacağını komşu ülkelerin de gördüğünü ifade etti. “Şunu tüm açıklığımla söylemeliyim: Araplar bizden bıktı. Filistin’de çözüm istiyorlar çünkü bu onlar için önemli bir sorun.”dedi.

Kalıcı barış için ABD’nin de liderlik göstermesi gerektiğini ancak Biden’ın bu konuda herhangi bir girişiminin olmadığını belirten İştiyye, şunları kaydetti:

“(Biden) Rastgele bir özel temsilci bile atamadı, tutulmayan sözler bile vermedi. Yerleşimcilere karşı olduğunu söylüyor ama onlara karşı ne yaptı? İsrail’i finanse etmeye devam etti. Siz İki devletli çözümden yana olduğunuzu söylüyorsunuz ama İsrail bunu her gün yok ediyor. Siz “Siz hiçbir şey yapmıyorsunuz. Kudüs’teki ABD Konsolosluğunu yeniden açacağınızı söylemiştiniz. Görev süreniz bitiyor ama siz yapmadınız. Bu da kırgınlık yarattı.”

Ştiyye, Avrupalı ​​ve ABD başkanlarının kapsayıcı bir çözüme açık olduklarını beyan etmeleri gerektiğinin altını çizerek, bu çözümün Gazze ve Doğu Kudüs dahil Batı Şeria’daki Filistin seçimlerini ve Benjamin Netanyahu tarafından yönetilmeyen bir İsrail’i kapsadığını ifade etti. Ortak olarak Filistin” İlgili olduğunu söyledi.

Filistin yönetiminin halk nezdindeki popülaritesini kaybettiği yönündeki iddialara ilişkin İştiyye, “Popülerlik kazanmak için şiddet içermeyen duruşumuzdan vazgeçmiyoruz.” Cevap verdi.

İştiyye, Batı Şeria’da halkın İsrail’e yönelik nefretinin arttığını da sözlerine ekledi.

haber-gokcebey.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu