Teknoloji

“Foklar Çok Yalnızdır” İfadesinin Arkasındaki Gerçek Nedir? Bu İlginç Canlıların Özelliklerini Derledik

Fotoğraflara baktığımızda Mührün Seni gülerken görmemek mümkün değil. Bu sevimli hayvanlar gerçekten gülüyor mu bilmiyoruz ama fotoğraflarına bakınca gülmemek elde değil. Mühür denilince akla ilk gelen şey ses, yüzümüzde bir gülümsemeyle yerini bırakıyor.

Yüzgeçayaklılar olarak sınıflandırılan foklar, hem denizde hem de karada yaşayabilen seçkin canlılardan biridir. Onlara ilginç özellikVe sadece bununla bitmiyor!

“Fok nasıl bir balıktır?”Sormadan önce size açıklayalım.

Bir süredir adını sürekli duyduğumuz sosyal medya dilinden “foklar çok yalnız” Fok ailesi, etobur bir grup olan yüzgeçayaklılar arasında en büyüğüdür. Balık olduğu düşünüldüğünde akıllarda kalan tek soru şudur: memeli olup olmadığını. Bilimsel kaynaklara baktığımızda foklar genel olarak beslenme alışkanlıkları bakımından balıklara ve deniz hayvanlarına çok benzemektedir.

Bazı insanlar fokları balina veya yunus gibi bir balık türü olarak düşündüklerinden, fokları otomatik olarak bir balık türü olarak algılarlar. O yüzden aklıma geliyor “Mühür göğüslü mü?” sorusu geliyor. Toplu bir cevap verelim: Evet foklar göğüslü hayvanlar sınıfına girer.

Peki gelin bu memeliler hakkında az duyulan şeylerden bahsedelim. İşte mühürler hakkında ilginç bilgiler:

  • vücut terazileri 2,5 ton ile 40 kgBoyutları farklılık göstermekle birlikte uzunlukları 6 metreye kadar ulaşabilmektedir.
  • Hamilelik son tarihleri 11 ay.
  • Çok gelişmiş bir koku alma duyusuBu duyuya sahiptirler ve 500 metreye kadar olan kokuları tespit edebilirler.
  • Nerede yaşar?”Sorunun cevabı: Su altında 1,5 km’ye kadar derinliğe ulaşabilirler.
  • Tanıdık bir kulak yerine özel bir işitsel kanalsahip olmak.
  • yaşları, dişlerinebakarak belirlenir.
  • Çok fazla yalnız insanlar, ama neden?
  • Su altında gezinmeye yardımcı olur Gariptir ki en değerli özellikleri bıyıkları..
  • Sigara içenlerde olduğu gibi kanlarında yüksek seviyeler karbonmonoksitsahip olmak.

Vücut yükleri 40 kg ile 2,5 ton arasında değişmekle birlikte boyları 1 ila 6 metreye kadar ulaşabilmektedir.

mühürler Vücut ağırlığı ve uzunluğu bakımından büyük farklılıklar gösteren etobur deniz memelileridir. Bu hayvanların vücut ağırlıkları türlerine ve türlerine göre 40 kg ile 2,5 ton arasında değişebilmektedir.

Uzunlukları genellikle 6 metreye kadar ulaşabilir. Bu yine cinsiyetleriyle ilgilidir. Ancak tek sebep ırkları değil; Çünkü farklı iklim ve habitatlarda bulunurlar. uyarlamalarıylaaynı zamanda konuyla da ilgilidir.

Hamilelik süresi 11 aydır.

Fokların hamilelik süresi göğüslü hayvanlardaki normun aksine ortalama 11 aydır. Daha da ilginci hamile fokların doğum yapmak için karaya çıkmasıdır. Bu süreç dişinin doğum döneminin yanı sıra yavruların büyüme sürecini de içerir. Foklar nerede yaşarMerak edenlere bir cevap olabileceğini düşünüyoruz çünkü foklar hem karada hem de denizde yaşayabilen ender canlılardan biridir.

Çok gelişmiş bir koku alma duyusuna sahiptirler ve 500 metre uzaktan kokuları algılayabilirler.

mühürler Çevrelerindeki dünyayı anlayabilen ve avlarını tespit edebilen son derece gelişmiş koku alma duyularına sahip canlılar. Son derece hassas burunları suyun altında bile kokuyu algılayabilir.

Keskin koku alma duyuları özellikle avlanma ve tehlikeleri tespit etme açısından hayati öneme sahiptir. Avlarını deniz altında bulan diğer mühürlüBu gelişmiş koku duyusunu iletişim kurmak ve potansiyel tehlikeleri algılamak için kullanırlar.

Su altında 2 saate kadar kalabilirler ve 1,5 km derinliğe ulaşabilirler.

mühürlerin Su altında uzun süre kalabilmeleri, bu memelilerin su altında avlanma ve hayatta kalma stratejilerini destekleyen değerli bir özelliktir. Solunum sistemleri sayesinde uzun süre dalış yapabilirler.

mühürlerin akciğer kapasitesi Kanlarının oksijen taşıma kapasitesi ise su altında daha uzun süre dayanmalarını sağlar. Bu hayvanlar dalış sırasında nefeslerini tutabiliyor ve metabolizmalarını yavaşlatarak oksijeni daha verimli kullanabiliyorlar.

Fokların suya dalarken kulakları yerine özel bir işitsel kanalı vardır.

Fokların kulak yerine özel bir işitme sistemine sahip olması, bu hayvanların su altında da etkili bir şekilde duyma yeteneklerini korumalarına olanak tanır. Özellikle su altında avcılık ve iletişimİhtiyaçlarına uyacak şekilde geliştirilmiş bir işitme sistemlerine sahiptirler.

bir bakış Mührün Kulaklarını göremiyoruz ama bu onların hiç duymadıkları anlamına gelmiyor. Bu özel işitsel kanal, su altındayken su basıncının ve akustik ortamın etkilerini azaltmalarına yardımcı olur.

Fokların yaşları, dişlerinin tabanındaki dairelerin sayısına göre belirlenir.

Fokların yaşını belirleme prosedürü çok kolaydır. Genel olarak dişlerinizin tabanındaki daire sayısı Bunun için sadece bakmak yeterli. Doğduklarında genellikle düzenli bir diş yapısına sahip olsalar da zamanla dişlerinde çeşitli değişiklikler meydana gelir. Bu değişiklikler diş tabanının durumundaki değişikliklerdir.

Yaşlandıkça dişlerin tabanında halka benzeri yapılar oluşur. Bu halkalar mühürlerin Yıllar içindeki büyüme dönemlerini temsil eden bir gösterge gibidir. Dişlerinde her yıl bir halka oluşur ve bu nedenle dişin tabanındaki toplam halka sayısı, contanın yaşını kolaylıkla belirtir.

Çok yalnızlar ama neden?

mühürler, Akdeniz besin ağı Zirvede oldukları için korunmaları çok önemlidir. Ancak bir zamanlar sosyal medyada yaygın olarak kullanılan “foklar ne kadar yalnız” deyiminin nedeni ise neslinin tükenmesinden kaynaklanıyor.

Tüm Akdeniz kıyılarında Hayattayken bugün sadece ülkemizde, Yunanistan kıyılarında ve Afrika’nın kuzeybatı kıyılarında sıkışıp kalmışlar ve yok olma tehlikesiyle karşı karşıyalar. Habitat kaybı, aşırı avlanma ve kasıtlı öldürme bu yok oluşun en önemli nedenleridir.

Su altında yön bulmasına yardımcı olan şey bıyıklardır.

burun kılı ‘Sucul’ olarak bilinen bıyıkları, su altı çevrelerini daha iyi keşfetmelerine ve avlarını tespit etmelerine yardımcı olan bir titreşim sistemi görevi görür. Çevresel dokunma ve basınç değişikliklerini hassas bir şekilde algılayacak şekilde evrimleşen bu bıyıklar, su altındayken etraflarındaki nesnelerin ve avların hareketlerini algılayabiliyor. Sudaki dalgaları ve su altındaki engelleri hissedebilme yeteneği, mühürlerinAvlarını tespit etmelerine ve etraflarındaki değişikliklere hızla tepki vermelerine olanak tanır.

Sigara içenlerde olduğu gibi kanlarında yüksek düzeyde karbon monoksit bulunur.

Şaşırtıcı bir şekilde bu memelilerin kanlarında yüksek seviyeler bulunur. karbonmonoksit Bunun derin dalışlarda nefeslerini uzun süre tutmalarından kaynaklandığı düşünülüyor. Ayrıca dalış sırasında beyin sıcaklığının 3 derece azalması beyinlerinin oksijen ihtiyacını azaltarak dalış kapasitelerini artırır. Bu sayede yiyecek bulmak için gerektiğinde 2000 metreye kadar dalış yapabilirler.

Dünya çapında çeşitli fok türleri özelliklerve davranışları, hayvan bilimi ilginç bilgisunum yaparken “Aslında onlar hakkında ne kadar az şey biliyoruz!”dedirtiyor seni.

Kaynaklar: Ansiklopedik Bilgi, Gerçekler, Chimu

Hayvanlarla ilgili diğer içeriğimiz:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu