Ekonomi

Gabar Petrolü Türkiye’nin Petrol İhtiyacının Yüzde 10’unu Karşılayacak

Gabar’da günlük petrol üretiminin 25 bin varile çıktığına ilişkin açıklama yapan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Gabar’daki petrol üretimi 2024 yılında ülkemiz ihtiyacının yüzde 10’unu karşılayacak. Böylece cari açık azalacak. kalıcı olacak ve rezerv birikimi hızlanacak.” söz konusu.

Gabar bölgesinde günlük petrol üretimi 25 bin varile çıktı. Gelişmeyle ilgili açıklama yapan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Gabar’daki petrol üretiminin 2024 yılında ülke ihtiyacının yüzde 10’unu karşılayacağını belirtti.

Bakan Şimşek, şöyle konuştu: “Gabar’daki petrol üretimi 2024 yılında ülkemiz ihtiyacının yüzde 10’unu karşılayacak. Böylece cari açık kalıcı olarak azalacak ve rezerv birikimi hızlanacak. 2026 yılında toplam petrol üretimi yüzde 18’i karşılayacak seviyeye ulaşacak. ihtiyaçlarımızdan.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Melih Han Alım, Gabar’da yıl sonu petrol üretimi hedefinin 35 bin varil olduğunu kaydetti. Bilgin, şöyle konuştu: “Ülke ekonomimiz ve kurumumuz için büyük değer üretilmeye devam ediliyor. Hedefimiz yıl sonuna kadar sadece Gabar projesinden günlük üretimimizi 35 bin varile çıkarmak. 2024 sonu hedefimiz sadece Gabar projesinde günde 100 bin varil üretim yapmak. Bu hedefe ulaşmak için tüm ekibimizle, tüm gücümüzle gece gündüz çalışıyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu