Haber

Gazze Şeridi ile Mısır arasındaki Refah Sınır Kapısı, İsrail-Filistin çatışmasının başlangıcından bu yana ilk kez yaralılar ve yabancılar için açıldı

Gazze Şeridi ile Mısır arasındaki Refah Sınır Kapısı, İsrail-Filistin çatışmasının başladığı 7 Ekim’den bu yana ilk kez yaralıların ve yabancıların geçişine açıldı.

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana vurduğu Gazze Şeridi’nde mahsur kalan yabancı vatandaşlar ve saldırılarda yaralananlar için Mısır sınırındaki Refah Sınır Kapısı açıldı. Onlarca yabancı pasaport sahibi Gazze Şeridi’nden Mısır’a geçti. Mısır ambulansları da bölgeyi terk etmelerine izin verilen hasta ve yaralıları taşımak için Gazze tarafına girdi.

Sınır kapısının açılması konusunda Mısır, İsrail ve Hamas arasında ABD’nin koordinasyonunda Katar’ın arabuluculuğuyla anlaşma sağlandı. Sınır kapısının ne kadar süre açık kalacağı bilinmiyor.

Sadece insani yardım konvoyları geçiyordu

Gazze Geçiş ve Sınır Genel Müdürlüğü dün, 81 yaralı Filistinlinin ayrılmasına izin verileceğini duyurdu. Mısırlı sağlık yetkililerinin açıklamasına göre, Kuzey Sina Valiliği’nin Gazze sınırına yakın Pir Zuweid kasabasında hasta ve yaralı Filistinliler için bir sahra hastanesi kuruldu.

Öte yandan Mısır ile Gazze Şeridi arasındaki tek sınır kapısı olan Refah’tan 7 Ekim’den bu yana yalnızca insani yardım taşıyan araçların geçişine izin veriliyor. – KAHİRE

haber-dernekpazari.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu