Haber

Gölcük’te İnsanlık Dramı: Karanlık Odada Bulundu

Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde ihbar üzerine olay yerine giden takımlar, insanlık dramı ile karşılaştı. 23 yaşındaki zihinsel engelli bir kişi ile kızı ve meskende bulunan annesi, anneannesi ve iki kardeşi müdafaa altına alındı.

Komşular durumdan şüphelendi

Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde, 6 kişinin yaşadığı konutta kalanların olmasına karşın hiç kimsenin dışarıya çıkmamasından şüphelenen vatandaşlar gruplara haber verdi. İhbar üzerine Kocaeli Valiliği, Gölcük Kaymakamlığı, Gölcük Belediyesi Zabıtası ile paklık işleri grupları ve Kocaeli Emniyet Müdürlüğü grupları harekete geçti. Yeni Mahalle’de bulunan binan 5. katına giren ekipler dram ile karşılaştı. Evde kullanılmayan eşyaların arasında güçlükle ilerleyen ekipler, karanlık odada, koltuğun üstünde 23 yaşında kızı fark etti. Sorulan hiçbir soruya cevap vermeyen kızın zihinsel engelli olduğu, 2 yaşında da bir çocuğu olduğu öğrenildi. Zabıta ve Gölcük Belediyesi ekipleri, evde bulunan gereksiz eşyaları tek tek çıkardı. Ailenin Gölcük Kaymakamlığı’ndan maddi yardım, çeşitli vakıflardan yiyecek yardımı, Gölcük Belediyesi’nden ise sosyal yardım aldığı, ancak psikolojik sıkıntılar yaşadığı öğrenildi.

‘Çöp ev değildi’

Evde yaşayan 80 yaşındaki Alzheimer hastası Hatice Y. huzurevine teslim edildi. Kızı 50 yaşındaki Ümit Y. ile, 3 çocuğu ve Ümit Y.’nin torunu da devlet muhafazasına alındı. 

Olayı anlatan apartman yöneticisi Eşref Görmüş, ‘80 yaşındaki Alzheimer hastası Hatice teyze, kızı Ümit, 3 torunu ve torununun 2 yaşındaki kızı yaşıyordu. Hatice teyzeyi huzur evine götürdüler. Ümit’in 2 oğlunu ve 2 yaşındaki torununu çocuk esirgeme kurumu aldı. Ümit hanımın 23 yaşındaki kızı zihinsel engelli, evde çok fazla birikmiş eşya vardı ama çöp ev değildi‘ dedi.

Ekiplerin konuttaki çalışmaları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu