Haber

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökce: Her 6 yeni seçmenden biri yabancı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökçe, konut karşılığı vatandaşlık uygulamasının demokratik süreci etkileyecek bir tablo olduğuna dikkat çekerek, “Konut karşılığı vatandaşlık uygulamasına son verilmelidir” dedi.

Gökçe, sosyal medya hesabından “Yabancılara konut satışı konut krizini ve Türkiye’yi nasıl etkiler?” başlıklı bir analiz yayınlayarak konut karşılığı vatandaşlık uygulamasına son verilmesi çağrısında bulundu.

Gökçe yaptığı paylaşımda “konut karşılığı vatandaşlık” uygulamasının 2017 yılında başladığını belirterek, “Yabancılar 2017 – 2022 döneminde 274 bin 258 konut aldı. Bu seçimde her 6 yeni seçmenden biri vatandaşlık alan yabancı. yol”.

‘KONT İÇİN VATANDAŞLIK UYGULAMASINA SON VERİLMELİ’

2017-2022 döneminde Irak uyruklulara 41 bin 182, İran uyruklulara 35 bin 335, Rusya Federasyonu vatandaşlarına 31 bin 290 konutun satın alındığını belirten Gökçe, analizine şöyle devam etti:

“2022’de yabancıların en çok konut aldığı 3 il İstanbul, Antalya ve Mersin oldu. Konut piyasasında yabancıya konut satışlarının yüzde 5’e yakın bir orana ulaşması konut ve kira fiyatlarının artmasına, vatandaşlarımızın konuta erişiminin azalmasına neden oluyor.

Yabancılara konut satışının önemli bir sonucu daha var. Bu bizim demokrasimizle ilgili. 274 bin 258 konut alan herkese ailesiyle birlikte vatandaşlık veriliyor. Her birinin üç kişilik bir ailesi olsa, 750 bine yaklaşan yeni bir seçim bölgesi ortaya çıkar.

Türkiye’de son 5 yılda 59 milyon 354 bin olan seçmen sayısı 64 milyon 190 bine yükseldi. Yani seçmen sayısı 4,8 milyon arttı. Bu da her 6 yeni seçmenden birinin yabancı olduğu anlamına geliyor. Bu da demokratik işleyişimizi etkileyecek bir tablo olduğunu gösteriyor.

Barınma karşılığı vatandaşlık kaldırılmalıdır. Anayasamıza göre, vatandaşların barınma hakkını koruyacak tedbirleri almak devletin görevidir. Vatandaşlarımızın yaşadığı konut krizi bitene kadar yabancılara konut satışı da durdurulmalıdır. (HABER MERKEZİ)

haber-yazihan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu