Ekonomi

İnşaat malzemelerinde 35 milyar dolarlık rekor ihracat hedefi yakın

Türkiye İnşaat Materyali Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) Lideri Tayfun Küçükoğlu, inşaat gereçlerinde 2022 ihracatının 35 milyar dolara ulaşmasını beklediklerini söyledi. İnşaat materyalleri ihracatında ağustos prestijiyle yıllık bazda 34,78 milyar dolarla tarihin en yüksek düzeyine ulaşıldığını lisana getiren Küçükoğlu, yıl sonu beklentilerinin 35 milyar doları yakalamak olduğunu söz etti. İnşaat gereci endüstrisinin geçen yıl sonunda 63,3 milyar dolarlık iç pazar büyüklüğüne ulaştığını hatırlatan Küçükoğlu, “2021’de 30,8 milyar dolarla ihracat lideri sektörleri arasında bulunuyoruz. Yaklaşık 65 milyon ton ihracat gerçekleştirilirken toplam ihracat içinde inşaat malzemelerinin payı yüzde 13,7 olarak gerçekleşti. Sektörümüzün cari açığa pozitif katkısı ise yüzde 358 oldu” diye konuştu.

Birim fiyatlarda gerileme
Tayfun Küçükoğlu, inşaat gereçleri ihracatında kilogram başına düşen ihracat ünite fiyatının ağustosta geçen yılın birebir devrine nazaran yüzde 20,8 artışla 0,58 dolara yükseldiğini belirterek, salgın, savaş ve yükselen maliyetler nedeniyle artan fiyatların resesyon kaygılarıyla temmuzdan itibaren gerileme eğiliminde olduğunu, düşüşlerin tesirinin yılın son aylarında yansımasının olacağını söyledi. Türkiye inşaat gereçleri endüstrisinin yeni pazarlardaki talebi karşılayacak potansiyelle sahip olduğunu lisana getiren Küçükoğlu, değişen global istikrarlarla birlikte pazarlarda da değişimler yaşandığını, yakaladıkları ivmeyle sürdürülebilir büyümelerini güçlendirmek ve fırsatları pahalandırmak istediklerini anlattı.

Olağanüstü şartlarla birlikte yarını görmekte zorlanıyoruz
Türkiye İMSAD Lideri Küçükoğlu, bu yıl iç piyasada yaşanan talep düşüklüğü nedeniyle üretimde bariz bir artış yaşanmadığını, savaş ve güç maliyetleri nedeniyle dış talepte de yavaşlamanın belirginleşmeye başladığını söyledi. Küçükoğlu, inşaat materyalleri endüstrisinde kimi değerli ham husus girdilerini ithal etmek durumunda kaldıklarını, madencilik faaliyetlerinin artmasıyla bu ham hususların bir kısmını ithal etmekten vazgeçebileceklerini anlattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu