Haber

İstanbul’daki Göz Hastaneleri 63 Milyon Liralık SGK Dolandırıldı

İSTANBUL’da ücretsiz göz tansiyonu ölçtürme bahanesiyle kişilerin kimlik bilgilerini alan, ardından bu bilgilerle ameliyat olmuş numarası yaparak 63 milyon lira alan doktorların da bulunduğu 28 kişi bazı göz hastanelerinin önünde gözaltına alındı. SGK’dan.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Hatalarla Çaba Şube Müdürlüğü’ne bağlı gruplar, Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma kapsamında bazı göz hastanelerinde gerçekleşmiş gibi görünen ameliyatların yapılmadığını ancak fiyatların yüksek olduğunu tespit etti. Bu ameliyatların tamamı SGK’dan temin edildi. Ekipler konu ile ilgili başlattıkları çalışmalarda bazı göz hastanelerinin önündeki stantlar aracılığıyla ücretsiz göz tansiyonu ölçümü bahane edilerek vatandaşların kimlik bilgilerinin elde edildiğini belirledi. Daha sonra doktorların ve hastane yöneticilerinin bu bilgilerle o şahısları hastanede göz ameliyatı olmuş gibi gösterdiklerini ancak gerçekte söz konusu ameliyatların yapılmadığını tespit etti. Zanlıların açtıklarının ameliyat kayıtlarına ilişkin yapılan harcamaları SGK Başkanlığı’na fatura ettikleri ve bu formda kurumdan cari enflasyon fiyatıyla yaklaşık 63 milyon lira aldıkları belirlendi.

Ekipler, halka zarar veren zanlıları tespit etmek için çalışma başlattı. Çalışmalarda, İstanbul merkezli 5 ilde 29 doktor ve 2 hastane yöneticisi olmak üzere toplam 40 şüpheliye eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonda 28 zanlı yakalanarak gözaltına alındı. Arama kararı bulunan 3 kişinin yurt dışında olduğu belirlendi. Ekipler, firar eden 9 zanlının yakalanması için çalışmalarını sürdürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu