Teknoloji

Jack Dorsey’in Kurduğu X Rival Platformu Bluesky Nihayet Herkesin Kullanımına Çıktı! Neler Sunduğunu ve Nasıl Kullanılacağını Anlattık

Artık X olarak anılan Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey, arkasındaki isimlerden biri. Mavi gökyüzü Adlı platform, Şubat 2023’te iOS için, Nisan ayında ise Android için beta olarak yayınlandı. Şimdiye kadar platform yalnızca davetle kullanılabiliyordu. Yani herkes giremiyordu, sadece davet koduna sahip olanlar girebiliyordu.

Bugün bu konuyla ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Platform bir yıl sonra kapalı betadan çıktı. herkes için kullanılabilirduyurdu.

Şimdilik Türkçe desteği yok

Şu anda Bluesky uygulamasını iOS veya Android’e indirip davetiye gerektirmeden kaydolmak mümkün. Uygulamanın şu anda Türkçe dil desteğinin bulunmadığını belirtmeliyiz. İlerleyen zamanlarda eklenebileceğini varsayabiliriz. Şu anda İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca ve Japonca dahil 11 dil mevcuttur.

Bluesky nasıl bir uygulamadır?

Bluesky, diğer sosyal medya platformlarından farklı olarak, merkezi olmayan Yaklaşımıyla tanınıyor. Genel anlamda X ve Threads’e benzer Söyleyebiliriz. Ana akışta diğer kullanıcılar tarafından paylaşılan kendi yayınlarınızı da görebilirsiniz. Beğenme, yorum yapma ve retweetleme gibi bir özellik de Bluesky’de mevcut.

Akışta “Takip Ettiğiniz Kişiler”, “Keşfet” ve “Sizin İçin” bölümleri bulunuyor. Ayrıca alt kısımda arama, diğer yayınları keşfetme, bildirimler ve profil sekmeleri yer alıyor. Akış sekmesi, başkaları tarafından farklı konularda oluşturulan içeriği görüntüler. özel akışlar İçerir. CEO Jay Graber’e göre şu anda 25 bin civarında özel yayın var. Aldığımız ekran görüntülerinden uygulamanın nasıl göründüğünü görebilirsiniz.

Davet sistemi ile yaklaşık 3 milyon kullanıcıya Bir platforma sahip olduğu söylenen Bluesky, rakiplerine göre hâlâ küçük bir platform. Bazı eksiklikler yok değil. Belki de bunların en büyüğü mesajlaşma özelliğinin olmamasıdır. Ancak tüm bu eksikliklerin giderilip herkesin kullanımına sunulmasıyla yakın zamanda büyüyeceğini düşünebiliriz. Şirketin ilerleyen dönemlerde bazı özelliklerini ücret karşılığında sunmayı planladığını da belirtmeliyiz. Fakat bu konuyla ilgili henüz bir detay yok.

Bluesky şu anda AT Protokolü adı verilen kendi açık kaynak standardı üzerinde çalışıyor. Bu nedenle uygulamanın doğrudan Bluesky tarafından oluşturulmuş tek bir sürümü mevcut. Ancak bu yakında değişecek. Şirketin açıklamalarına göre yakın zamanda diğer geliştiricilerin kullanımına da açılacak. Bu, üçüncü taraf geliştiricilerin kendi Bluesky sürümlerini oluşturmalarına olanak tanıyacak.

Bluesky nasıl kullanılır?

  • Aşama 1:“Bluesky Social” uygulamasını App Store veya Play Store’dan indirin.
  • Adım 2:Uygulamayı açın ve “Yeni hesap oluştur” anlamına gelen “Yeni hesap oluştur” bölümüne basın.
  • Aşama 3:E-posta adresinizi girin, şifrenizi belirleyin ve doğum tarihinizi seçin.
  • Adım #4:Ülkenizi seçin, telefon numaranızı girin ve SMS olarak gelen kodu girin.
  • Adım 5:İlgi alanlarınızı seçin ve uygulamayı kullanmaya başlayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu