Haber

Japonya, ABD ve Güney Kore, Kuzey Kore’nin füzelerine karşı gerçek zamanlı bilgi paylaşımını sağlayacak bir sistem kuracak.

Japonya, ABD ve Güney Kore Savunma Bakanları, Kuzey Kore’nin füzelerine karşı üç ülke arasında gerçek zamanlı bilgi paylaşımını sağlayacak bir sistem kurulması konusunda anlaştılar.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Japonya Savunma Bakanı Hamada Yasukazu ve Güney Kore Savunma Bakanı Lee Jong-sup, Shangri-La Diyaloğu kapsamında Singapur’da bir araya geldi.

Görüşmenin ardından Lee, üç ülkenin savunma bakanlarının yıl sonuna kadar Kuzey Kore’nin füzelerine karşı gerçek zamanlı bilgi paylaşımını sağlayacak bir sistem kurma konusunda anlaştığını duyurdu.

Lee, sistemin Güney Kore, Japonya ve ABD’nin Kuzey Kore’nin füzelerini daha kesin ve doğru bir şekilde tespit edip izlemesini ve üçlü güvenlik işbirliğini güçlendirmesini sağlayacağını söyledi.

2022’de çeşitli tip ve menzillerde yaklaşık 90 füze fırlatarak rekor sayıda deneme gerçekleştiren Kuzey Kore’nin yakın gelecekte yeni bir nükleer deneme yapabileceği iddia edildi.

Küresel ve bölgesel güvenlik konularının tartışıldığı önemli toplantılardan biri olarak kabul edilen Shangri-La Diyaloğu’na 40 ülkeden 600’den fazla kamu temsilcisi ve uzman katılıyor.

haber-turhal.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu