Ekonomi

Kadınların ürettiği ürünler satış merkeziyle ekonomik kazanca dönüşüyor

Kadınların ürettiği eserler satış merkeziyle ekonomik kazanca dönüşüyor

MERSİN – Mersin Erdemli’de kadınların büyük emeklerle ürettiği farklı ürünler, açılan satış merkeziyle ekonomik kazanca dönüşerek aile bütçelerine katkı sağlıyor.

Erdemli’de İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü koordinasyonunda Halk Eğitim Merkezi aracılığıyla özellikle kadınlara yönelik farklı kurslar açılıyor. Açılan kurslarda 180 usta eğitmen ikramlardan hazır giyime kadar her konuda eğitim veriyor. Geçtiğimiz yıl 59 bin kursiyerin faydalandığı merkez sayesinde kadınların ürettiği eserler, açılan satış ofisi ile gelire dönüşüyor. Kazanılan gelirle kadınlar üretimlerine devam ederek aile bütçelerine değerli bir katkı sağlıyor.

Müzeye bağlı satış merkezini Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’ne açtıklarını belirten Faziletli Milli Eğitim Müdürü Yusuf Açıkyörük, “İlçemizde 2023 yılında 320 kurs açıldı. Yaklaşık 59 bin vatandaşımız bu kurslardan faydalandı. 180 usta eğitmen. Kursiyerlerimizin ve usta öğreticilerimizin halk eğitim merkezimizde ürettikleri eserleri vatandaşlara ulaştırmak istiyoruz.” “Ana cadde üzerinde açtığımız satış merkezimizi müşterilerimiz için emeği geçen çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Daha çok vatandaşımıza ulaşmak istiyoruz. Bildiğiniz gibi halk eğitim merkezleri hem eğitim hem üretim, aslında bizim Burada amaç kursiyerlerimizin ve usta eğitmenlerimizin ürettiği eserleri satarak ekonomik katkı sağlamak, yani ailelerin evlerine para kazandırmaktır.” “Bunların arasına girip katkıda bulunmanın ya da en azından ürettikleri işin yerine geçmenin güzel bir uygulama olacağını düşünüyoruz” dedi.

Usta eğitmenlerden Surhan Mavi, “Buradaki çalışmalar öğretmenlerimiz tarafından öğrencilerle birlikte yapılıyor. Bu eserlerin satılmasıyla aile ekonomisine katkı sağlanacak. Bu bakımdan tüm vatandaşlarımızı buraya bekliyoruz. “

Birçok alanda kurslar açıldığına dikkat çeken Usta Eğitmen Fikriye Kılıç, “Bu kurslarda üretilen eserlerle şu anda burada bir satış alanı oluşturuluyor. Buradaki çalışmalarımız ahşap boyamadan, geri dönüşüm işlerine, mobilyaya kadar her türlü iş. , bebek yüz boyamasından giyinmeye, Türk Bayrağı’ndan Atatürk köşesine kadar.” “Eserlerin üretildiği, sergilendiği ve satışa sunulduğu bir merkez olarak oluşturuldu. Burada üretilen eserler kurslarımıza katılan öğrencilerimizin yaptığı eserler olduğu için satıldığında bütçelerine katkı sağlayacak” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu