Haber

Kolombiya Devlet Başkanı Petro, Rus silahlarını Ukrayna’ya teslim etmeyi reddetti

Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro, ABD’nin Ukrayna’ya Rus silahları gönderme teklifini kabul etmediklerini söyledi.

Latin Amerika ve Karayip Devletleri Topluluğu (CELAC) Devlet ve Hükümet Başkanları 7. Zirvesi’nde konuşan Petro, ABD’nin kendisine Kolombiya’nın sahip olduğu ve kullanmadığı Rus yapımı silahları Ukrayna’ya bağışlamasını tavsiye ettiğini belirtti.

Petro, “Geçtiğimiz yıllarda Kolombiya kendi iç ihtiyacı için Rus savaş malzemeleri ve helikopterleri aldı. O malzemeler orada, bakım sorunları var ve artık parçalarının değiştirilmesi imkansız. Göndereceklerini söylediler.” dedim.

ABD’nin teklifini reddettiklerini belirten Petro, “Uluslararası arenada Anayasamız bize barışı savunmamız gerektiğini, Ukrayna’da savaşı sürdürmek için Rus silahlarını teslim etmeyeceğimizi, bu malzemelerin hurda olarak bırakılması gerektiğini söylüyor.” sözünü kullandı.

Savaşı bitirmek için diyalogdan yana olduklarını kaydeden Petro, kimsenin yanında olmadıklarını, sadece barıştan yana olduklarını ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu