Haber

Kolon Kesimi Olduğu Düşünülen Bina İçin Yapılması Gerekenler

Türkiye Barolar Birliği Başkan Yardımcısı Sibel Suiçmez, kolonlarının kesildiğinden şüphelenilen binalarda şikayet sürecinin nasıl gerçekleştiğini anlattı.

Türkiye’de dükkânların bina altından kestiği kolonlar, derinden yaralayan depremlerde yine binlerce can almıştı.

Baro Başkan Yardımcısı Sibel Suiçmez, binalarda kolonların kesildiğinden şüphelenen şahısların genel olarak nasıl takip edilmesi gerektiğini anlattı.

Suiçmez’in verdiği bilgiler şöyle: “İlk yapılacak şey ilçe belediyesinin imar müdürlüklerine şikayette bulunmak. Bunun için o binada oturuyor olmak şart değil.”

“İkinci olarak o ilçe veya ildeki Cumhuriyet savcılığına muhbir olarak gidilerek şikayette bulunulmalıdır. Usulsüzlük varsa soruşturma açılır ama takipsizlik halinde kanun yolları bitmez. “

“Kovuşturmaya yer olmadığı takdirde takipsizlik kararının hukuki dayanağı olmadığı gerekçesiyle yerin bağlı olduğu ağır ceza mahkemesindeki sulh ceza hakimliğine 15 gün içinde şikayette bulunulmalıdır. .”

Suiçmez, DW Türkçe’ye yaptığı açıklamada sözlerini şöyle noktaladı: Bu süreçlerde vatandaş ve hukukçular olarak yorulmadan, korkmadan, yargı ve idari süreçlerin ağır işlediğinin bilincine varmadan idareye başvurmaya devam edelim. Geç kalınan bu operasyonun da bir sorumluluğu olacağını kendilerine bir kez daha hatırlatalım.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu