Ekonomi

Putin: “Ekonomimizdeki bu yılki büyüme geçen yılı tamamen telafi edecek”

Putin, ülke ekonomisi konusunda Rus yetkililerle yaptığı görüşmede reel, finans ve hizmetler departmanlarının istikrarlı bir şekilde büyüdüğünü söyledi.

Rusya ekonomisinin geçen yılın ikinci çeyreğinin sonundan itibaren büyümeye başladığını anlatan Putin, “Geçen yıl ekonomi yüzde 2,1 küçülürken bu yılın Ocak-Mayıs döneminde yüzde 0,6 büyüdü. Büyüme oranı kademeli olarak artarak Mayıs ayında yüzde 5,4’e ulaştı.” şeklinde konuştu.

Rusya’da üretim, inşaat ve perakende şubelerinin istikrarlı bir büyüme sürecinde olduğunu vurgulayan Putin, “Rusya ekonomisinin bu yıl yüzde 2’nin üzerinde büyümesini bekliyoruz. Yani ekonomimizde bu yıl yaşanan büyüme, geçen yıl yaşanan daralmayı tamamen telafi edecek” dedi. terimleri kullandı.

Rusya’da enflasyon tehdidi artıyor

Ülkede işsizliğin yüzde 3,2’ye düştüğünü ve reel gelirlerdeki artışın 2018’den bu yana ilk kez çift haneye ulaştığını belirten Putin, “Nisan ayında yüzde 10’dan fazla arttı. Genel olarak, sonuçlar iyi ve hatta beklenenden ve ön hesaplamalardan daha yüksek.” dedi.

Federal bütçe açığının bu yılın ikinci çeyreğinde 510 milyar rubleye gerilediğine dikkat çeken Putin, “Bütçe açığı Ocak-Haziran dönemi itibarıyla 2,6 trilyon ruble seviyesinde. Bu da bu yıl beklenen ekonomik büyümenin yüzde 1,6’sına tekabül ediyor.” söz konusu.

Putin, petrol ve doğalgaz dışı gelirlerin de bu yılın ilk yarısında yüzde 17,8 arttığını söyledi.

Sosyo-ekonomik koşullara yönelik tehlikelerin farkında olduklarını vurgulayan Putin, “Bu tehlikelerden biri de enflasyondaki artış. Şu anda ılımlı, ancak enflasyonun hızlandığına dair işaretler var. Ekonomimizde fiyat istikrarının sağlanması önemli” dedi. terimleri kullandı.

haberkadisehri.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu