Haber

Rus siber güvenlik şirketi kurucusu ‘ihanet’ iddiasıyla hapse atıldı

Rus siber güvenlik şirketi Group-IB’nin kurucularından İlya Saçkov, bugün görülen karar duruşmasında “vatana ihanet” suçundan 14 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Reuters’in haberine göre, Rus devlet haber ajansı TASS, gözaltına alınan İlya Sachkov’un gizli bilgileri yabancı ajanlara vermekle suçlandığını bildirdi. Hakkındaki suçlamaları reddeden Hairkov, Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) tarafından Eylül 2021’de ‘vatana ihanet’ suçlamasıyla gözaltına alınmıştı. Saçkov’un kurucuları arasında yer aldığı Group-IB’nin Rus işini satın alan ve adını FACCT olarak değiştiren eski meslektaşları, karara itiraz edeceklerini ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in olaya müdahale etmesini talep edeceklerini açıkladı. mahkeme kararı.

MÜŞTERİLERİ ARASINDA INTERPOL VARDI

Ilya Saçkov’un 2021’de gözaltına alınıp tutuklandığı sırada, Group-IB şirketi Rusya dahil olmak üzere yüksek teknoloji suçlarını ve çevrimiçi dolandırıcılık iddialarını soruşturuyordu. Şirketin küresel müşteri portföyü arasında bankalar, enerji şirketleri, telekomünikasyon şirketleri ve Interpol yer almaktadır. Sackov, tutuklanmasından bir yıl önce Rusya devlet televizyonunda da yayınlanan ve Rusya Başbakanı Mihail Mişustin’in de katıldığı bir etkinlikte yaptığı konuşmada yetkililere bir dizi suçlamada bulundu.

Buna göre Saçkov, konuşmanın konusuna ilişkin yaptığı konuşmada, Rus makamlarını önde gelen bir Rus hacker’ın kabahat faaliyetlerine tacizde bulunmamakla ve ileri teknolojilerin ihracından sorumlu kuruma eski bir casus atamakla suçlayarak, şunları söyledi: Putin’in siber güvenlik danışmanı zehirli açıklamalar yaptı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu