Haber

Taliban, Afganistan’da gözaltına alınan yabancı uyrukluların vakalarını inceliyor

Taliban, aralarında ABD vatandaşlarının da bulunduğu Afganistan’da gözaltına alınan yabancı uyrukluların durumunu incelediklerini ve sonucunda bir karara varacaklarını duyurdu.

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, Afganistan hapishanelerinde tutuklu bulunan yabancı uyruklular hakkında TOLO HABER’e açıklama yaptı.

Mücahid, Afganistan’daki güvenlik durumu ve çeşitli kural ve ilkelere uymamaları nedeniyle ABD vatandaşları da dahil olmak üzere yabancı uyruklu kişilerin gözaltına alındığını savundu.

Söz konusu şahısların belgelerinin incelenip karara bağlanacağını kaydeden Mücahid, “Hangilerinin suçlu olup olmadığını araştırıyoruz. Suçsuzlarsa serbest bırakılacaklar. Suçlu bulunurlarsa yargılanacaklar. Bunlara çözüm bulacağız” dedi. sözlerini kullandı.

Afganistan’da tutuklu bulunan yabancıların durumunun da gündeme geldiği Katar’ın başkenti Doha’da geçen hafta Taliban’ın süreksiz hükümetinin Dışişleri Bakan Yardımcısı Emirhan Muttaki ABD’li yetkililerle bir araya geldi.

ABD’li yetkililer, Afganistan’da gözaltına alınan Amerikalıların derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılmasını talep etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu