Ekonomi

Thodex’in kurucusu Türkiye’ye getirildi

Investing.com – Arnavutluk’ta yakalanan Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer, dünkü kararDaha sonra bugün erken saatlerde Türkiye’ye getirildi.

Thodex borsasındaki binlerce kullanıcının kripto varlıklarını kendi hesabına aktararak yurt dışına kaçan Faruk Fatih Özer, Arnavutluk’ta yakalandıktan aylar sonra çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. 30 Ağustos’ta yakalanan Özer için Türkiye’nin iade talebi yerel mahkeme tarafından reddedildi. Daha sonra, bir temyiz yapıldıktan sonra, Arnavutluk Yüksek Mahkemesi yerel mahkemenin reddini bozdu.

Faruk Fatih Özer’in avukatlarının dün yaptığı iade itirazının üst mahkeme tarafından reddedilmesinin ardından Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer’in Türkiye’ye iadesi kesinleşti ve Özer’i taşıyan uçak bugün saat 10.15’te İstanbul Havalimanı’na indi. Ardından Thodex zanlısı İstanbul Havalimanı Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından teslim alındı.

Önümüzdeki süreçte sağlık kontrolünden geçirilecek olan Özer, ardından İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltına alınacak ve ardından 4 günlük gözaltı süreci başlayacak. Sürecin devamında, Faruk Fatih Özer’in savcılık talimatıyla Anadolu Adliyesi’ne sevk edilmesi ve tutuklu yargılanması bekleniyor.

Thodex darbesi olarak bilinen davada 21 sanık bulunurken, bir numaralı sanık Faruk Fatih Özer ortada olmak üzere 6 kişi tutuklu yargılanacak. Toplam tutarı 250 milyon TL’yi aşan binlerce kişinin yargılandığı dolandırıcılık davasında sanıklar hakkında 40 bin 562 yıla kadar hapis isteniyor.

Author: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu