Haber

TOSEF, Araç Sahiplerini Yangın Söndürücü Konusunda Uyardı

TOSEF Tüm Oto Servisleri Federasyonu, Türkiye’deki 27 milyon araç sahibini yangın söndürücüler konusunda uyardı.

Konuyla ilgili olarak TOSEF Lideri Ünal Ünaldı, “Vatandaşlarımızın önemli bir kısmında halen sadece araç muayenesi için yangın tüpü bulunuyor ancak araçlarda yangın tüpü taşımak, kuralların ötesinde toplumsal ve evrensel bir sorumluluk.” söz konusu.

Havaların yeterince ısındığı bu yaz aylarında sürücülere birçok sorumluluğun düştüğü TOSEF Tüm Oto Servisleri Federasyonu tarafından dile getirildi. Federasyon tarafından doğanın korunması ve canlıların sağlığı için kritik öneme sahip bazı önlemler hatırlatıldı. Mevcut hava koşullarında araç içindeki sıcaklığın 65-70 dereceye ulaştığı kaydediliyor.

Kapalı mekanlarda deodorant, çakmak, dezenfektan bulundurmaktan kaçının

Aracın aşırı sıcağa maruz kalan yaşam alanlarında deodorant, çakmak, dezenfektan gibi patlayıcı ve yanıcı maddeler bulundurulmamalı ancak uzmanlar, doğrudan araca girmenin insan sağlığına da zarar verdiğini söylüyor. Bu nedenle sıcak havalarda mümkünse aracın içini güneşlik ile korumak ve camları tek parmakla açmak araç içindeki hava sıcaklığını düşürür. Araca binmeden önce içinin havalandırılması ve ardından klima sisteminin çalıştırılması tavsiye edilir.

Yangın durumunda araç çalışmayabilir, egzozun ısısıyla yapraklar tutuşabilir.

Öte yandan LPG’li araçlarda düzenli olarak gaz kaçağı kontrolü yapılması gerekirken, yaz aylarında mümkün olduğunca yoğun ormanlık alanlara araçlarla girmemek gerekiyor. Yüksek motor ve egzoz sistemi sıcaklıkları nedeniyle yaprakların alev alma riski vardır. Tüm gezi boyunca sigara izmaritlerinin hiçbir koşulda camdan dışarı atılmaması konusunda uyarıda bulunan TOSEF Lideri Ünal Ünaldı, “Yangın bölgesinde acil durum araçlarına müdahale etmemek için mümkün olduğunca araç kullanmaktan kaçınmamız gerekiyor. • Hava-yakıt karışımı ile çalışan içten yanmalı motorlar, yangın dumanından dolayı ihtiyaç duyduğu oksijeni sağlamaktadır.Vatandaşlarımızın önemli bir kısmı halen sadece araç muayene için yangın söndürücü bulundurmaktadır, ancak yangın söndürücülerin araçlarda taşınması, ötesinde toplumsal ve evrensel bir sorumluluktur. kurallar.” açıklama yaptı.

Kaynak: Carmedya.com / Araba

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu