İş

Türkiye İş Bankası Resim Heykel Müzesi’nden Çocuklara Kitap Hediyesi

Cumhuriyetimizin 100. yılına hediye olarak 29 Ekim 2023’te ziyaretçileriyle buluşan Türkiye İş Bankası Fotoğraf ve Heykel Müzesi, çocukları ağırlıyor Müzede Gör – Kahraman Hayvanlar kendisini kitabıyla karşılıyor. Sanat eleştirmeni ve yazar Ayşegül Sönmez’in yazdığı kitap, Türkiye İş Bankası Sanat Eserleri Koleksiyonu’ndan yola çıkılarak İş Sanat’ın katkılarıyla hazırlandı.

“Burada buluşalım. Yakında gün ışığını göreceksiniz.” Diyerek başlayan kitap, çocukları Melahat Üren’in tavşanlarını, Orhan Peker’in güvercinlerini, Fikret Otyam’ın eşeğini, Onur Bigali’nin horozunu, Şemsi Arel’in kedilerini, Ömer Uluç’un kargasını ve Cihat Burak’ın balinasını tanıtıyor. Eserlerin boyanma sürecinin anlatılması çocukların hayal gücünde kocaman bir çiftlik oluştururken aynı zamanda Türk ressamları ve fotoğrafları hakkında da bilgi sahibi olmalarını sağlıyor.

Eserlerdeki hayvanların kendi aralarında konuşmasını sağlayan kitap, çocuklara tiyatro sahnesi kuruyor. Kitabın çocuklara ayrılan bölümlerinde çocukların fotoğraf çizebilecekleri bir alan da bulunuyor. Böylece çocuklar bu öykünün hem okuyucusu hem de yazarı olurlar.

Türkiye İş Bankası Fotoğraf ve Heykel Müzesi’ni ziyaret eden tüm çocuklara ücretsiz olarak sunulan kitap, tüm okuyucularını bu büyülü dünyanın bir parçası olmaya bekliyor. Müze, pazartesi hariç her gün 10.00-19.00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyor.

 

 

yazar hakkında

Ayşegül Sönmez 1975 yılında İstanbul’da doğdu. İlk sanat yazıları Duyuru Plastik Sanatlar Dergide başladı. Asena’sıyla DSÖVe OlumsuzDergilerde çalıştı. Milliyet, Sabah, RadikalVe Cumhuriyet Gazetelerde köşe yazıları yazdı. İstanbul Üniversitesi İtalyan Dili ve Edebiyatı mezunu. Yüksek lisans tezini Marmara Güzel Sanatlar Fakültesi’nde “Türk Resminde Modernizme Rağmen Modern” konulu tezini tamamladı. 2012 yılında uluslararası ENNC üyesi olan, tamamen bağımsız kültür ve sanat yayın organı sanatatak.com’u kurdu. Çok sayıda eğitim programı, küratöryel müzik konserleri, söyleşiler ve sanat etkinlikleri düzenledi. Ben Ayşegül Sönmez Yaşta Fransız filozof Michel Maffesoli’nin önsözüyle 2017 yılında Sanatatak Yayınları’nı yayımladı. Halen sanatatak.com’un genel yayın yönetmeni ve yazarıdır. YouTube’da İş Sanat kanalında Türkiye İş Bankası fotoğraf koleksiyonunu inceleyen Youtuber. son kitap Çağdaş Sanat Var mı?2023 yılında Everest Yayınları tarafından yayımlandı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu