Ekonomi

Türkiye’nin 5 yıllık kredi risk primi 2 yılın en düşük seviyesine ulaştı

Amerika Birleşik Devletleriİstihdam artışının beklentilerin altında gerçekleşmesi, ülkedeki sıkı işgücü piyasasının gevşemeye başladığına ve varlık fiyatlarının arttığına işaret ediyor. ABD Federal Rezervi(Fed) faiz artışlarının sona ermiş olabileceği beklentisiyle tahvil faizlerindeki düşüş ve fonlama maliyetlerindeki düşüşle birlikte küresel piyasalarda risk iştahı arttı.

ABD 10 yıllık tahvil faizi 12 baz puan azalarak yüzde 4,51’e geriledi.

Üstelik Türkiye’de yeni ekonomi yönetiminin fiyat istikrarını sağlamaya yönelik adımları yavaş yavaş hayata geçirilirken, devam eden jeopolitik risklere rağmen Türkiye’nin CDS’si gerilemeye devam ediyor.

Türkiye ekonomisinin enflasyonla mücadelesi güçlü bir şekilde devam ederken, söz konusu durum fiyatlamayı etkilemeye devam ediyor.

Atılan adımların ardından Türkiye’nin CDS’si 367,52 baz puana gerileyerek Eylül 2021’den bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB),Geçtiğimiz hafta beklentiler doğrultusunda politika faizi 500 baz puan artırılarak yüzde 35’e çıkarılmış, politika metni ise kademeli sadeleşmenin devam edeceği sinyalini vermişti.

Kararın ertesi günü Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğe göre TCMB, sadeleştirme kapsamında ihracat kredisi ve şirketlerin krediye erişimine yönelik başvuru kolaylığının yanı sıra Türk lirasının (TL) payının artırılmasına yönelik adımları da uygulamaya koydu. ) bankacılık sisteminde.

Öte yandan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yabancı yatırımcılarla yaptığı görüşmelerden olumlu sinyaller almaya devam ettiği belirtildi.

Türkiye’nin dış finansmana erişimi artmaya devam ederken, Mehmet Şimşek, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın 2024 yılı bütçesinin görüşüldüğü Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı konuşmada, şu ifadeleri kullandı: Ekim ayında proje finansmanı için yaklaşık 7,1 milyar dolar dış finansmana ihtiyaç duyuldu. finansman sağlandığını bildirdi.

Şimşek, Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından paylaşılan rapora göre Türkiye’nin 40 FATF standardından 39’una uyum sağladığını belirterek, “Teknik uyum kapsamında hazırlıkları devam eden tek konu; Kripto varlıklarla ilgili çalışmalar sürüyor. Bu konuyla ilgili gerekli çalışmamız kesindir.” “Uygulamada sağlayacağımız etkinlikle ülkemizi gri listeden çıkarmak için çaba harcıyoruz.” söz konusu.

Analistler, hem enflasyonla mücadelede gösterilen net tutumun, hem de ekonomi yönetiminin yabancı yatırımcılarla yaptığı görüşmelerin Türkiye’nin risk algısını zayıflattığını belirterek, bu durumun CDS’lerdeki harekette de görülebileceğini söyledi.

İsrail-Filistin çatışmasının devam ettiği ve savaşın daha geniş alanlara yayılma riskinin bulunduğu bu günlerde Türkiye’nin kredi risk primindeki düşüşün umut verici olduğunu belirten analistler, TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın dünkü Enflasyon Raporu sunumundaki sözlerinin ortaya çıktığını söyledi. Enflasyonla mücadele kararlılığı.

Erkan konuşmasında, “Enflasyonda ciddi bir iyileşme sağlanana kadar parasal sıkılaştırmayı güçlendirmeye devam edeceğiz.” dedi. İfadesini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu