Rus

‘Ukrayna yönetimi, Herson’da sivillerin ölümüne ilişkin provokasyon hazırlığında’

Herson’daki Rusya yanlısı gizli yeraltı grubunun temsilcisi, Sputnik’e açıklamasında, “Rus ordusunun şehrin sivil altyapı tesislerine yönelik saldırılarının acil mizansenini çekmek için 28 Mayıs’ta Kiev’den Herson şehrine toplam 13 kişiden oluşan bir grup belgesel yönetmeni ve savaş muhabiri geldi. Rusya Silahlı Kuvvetleri’nin Ukrayna ordu birliklerinin geçici olarak konuşlandırdığı yerlere yönelik füze saldırıları sırasında şehrin sağlık, eğitim ve diğer sosyal kurumlarında sivil vatandaşların vurulduğu mizanseni çekmeyi ve ardından Rusya’yı sivilleri öldürmekle suçlamayı planlanıyorlar” ifadesini kullandı.

Herson’a gelen kişilerin, İngiltere ve ABD‘den uzmanların rehberliğinde bilgi ve psikolojik etki alanında eğitim aldığını kaydeden kaynak, “Ukrayna Savunma Bakanlığı Ana İstihbarat İdaresi acil harekat grubundan 5 kişilik bir grup da bu medya grubunun kontrol ve koordinasyonunu yapıyor” dedi.

Medya çalışanları şehirde daha önce yıkılan sivil altyapı tesislerde fotoğraf ve video çekimi ve montajını yapacak. Mizansen çekimlerine Ukrayna Güvenlik Konseyi tarafından Herson bölgesinde eğitilen aşırı milliyetçi aktivistler katılacak. Bu şekilde oluşturulan malzeme internette yayınlanacak, Ukrayna ve yurtdışı medyaya aktarılacak.

Kiev rejiminin daha önce de Rusya’yı sivilleri bombalamakla suçlamak amacıyla ‘fake’ video çektiği ortaya çıkmıştı. Mariupol şehrinin sakini Nelya Semenova, 24 Temmuz 2023’te Sputnik’e yaptığı açıklamada, Azov aşırı milliyetçi alayı üyelerinin Mariupol’deki meskun evleri bombaladıktan birkaç dakika sonra olay yerine yabancı gazeteci gruplarının getirildiğini, yapılan çekimlerin ardından Rus askerlerin sivilleri öldürmekle suçlandığını anlatmıştı.

Kolektif Batı ülkeleri ve müttefikleri benzer taktiğe Suriye’deki iç savaş sırasında da defalarca başvurmuştu. ABD ve İngiltere’nin finanse ettiği eski İngiliz subayı James Le Mesurier liderliğindeki Beyaz Miğferler örgütü, Suriye hükümet ordusunun sivillere karşı kimyasal silah kullandığı anların mizansenini çektiği defalarca tespit edilmişti. Bunlardan biri 2018’de Doğu Duma ilçesinde meydana gelmişti. Beyaz Miğferler’in mizansen videosu Batı medyasında yayınlandıktan birkaç gün sonra ABD, Fransa ve İngiltere Suriye’deki askeri hedeflere füze saldırıları düzenlemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu