Haber

Yeryüzü Çocukları Derneği Başkanı Altun’dan yetişkinlere “Çocukların haklarını korumaları” çağrısı

Yeryüzü Çocukları Derneği Lideri Sümeyye Altun, “Çocuk haklarının korumasının biz yetişkinlerin görevi olduğunu hatırlatarak vicdanlı her yetişkini bu mücadelenin bir parçası olmaya davet ediyorum.” dedi.

Altun, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü kapsamında Fatih’teki bir otelde düzenlenen basın toplantısında, dünyada maruz kaldıkları ihmal ve istismarlar yüzünden çocukların çocuk olarak yaşama haklarından yoksun bırakıldıklarını söyledi.

Mücadelelerinin dünya üzerindeki bütün çocukların “çocuk gibi” yaşayabilecekleri korunaklı ortamlara kavuşuncaya kadar devam edeceğini belirten Altun, şöyle konuştu:

“Çocuk haklarının müdafaasının biz yetişkinlerin misyonu olduğunu hatırlatarak vicdanlı her yetişkini bu çabanın bir modülü olmaya davet ediyorum. Yeryüzü Çocukları Derneği olarak yarını bugünün çocuklarının değiştireceğine inanıyoruz. Bu yüzden çocukların, bilhassa eğitim haklarına ulaşmaları için gayret ediyoruz. Eğitimli, haklarının farkında ve toplumsal sorumluluk şuuruna sahip gençler olarak yetiştirilmelerini önceliyoruz. Böylelikle, inanıyoruz ki çocuklar ileride hem kendi haklarını hem de etrafındaki öteki insanların haklarını savunan bireyler olacaklar.”

Çocuklar fikir ve tekliflerini paylaştı

Açıklamanın akabinde Türkiye, Yemen, Etiyopya ve Suriye’den çocuklar, daha inançlı, eşit ve özgür bir yaşama sahip olabilmek için fikir ve tekliflerini paylaştı.

Etiyopyalı Mohammed Sead Ahmed, çocuklara ilgi gösterilmesi ve onlarla sevgi içerisinde bağlantı kurulması teklifinde bulundu.

Suriyeli Hacer Ali, bir çocuk olarak ciddiye alınmak istediğini söyleyerek “Çocukları birbiriyle karşılaştırmanız, birbirlerinden nefret etmelerine yol açabilir ve nefret gerçekten güçlü ve yorucu bir duygu. Lütfen bunu çocuklarınıza yapmayın. Onlara eziyet çektirmeyin. Bunun yerine oturup onu dinleyin ve beraber çözüm yolu bulun. Umarım bu söylediklerimi azıcık da olsa kale almışsınızdır. Umarım hayatı yetişkinler tarafından kötü olan çocukların hayatı değişir.” diye konuştu.

Toplantıda çocuklara dernek tarafından çeşitli ikramlar verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu