Haber

Batı Afrika bloğu bölgesel güç yaratma konusunda anlaştı

Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu’nun (ECOWAS) başkanları, isyancılara karşı ve bir darbe durumunda müdahale etmek için bölgede bölgesel bir güç oluşturma konusunda anlaştılar.

ECOWAS Komite Lideri Omar Alieu Touray, Nijerya’nın başkenti Abuja’da düzenlenen 62. ECOWAS Devlet ve Hükümet Başkanları Toplantısı’nın ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Touray, ECOWAS başkanlarının kendi bölgelerinde kendi güvenliklerini sağlamak için harekete geçme kararı aldıklarını belirtti.

Liderlerin, isyancılara ve bölgede bir darbe olması durumunda müdahale edecek bir bölgesel güç oluşturmak konusunda anlaştıkları bilgisini paylaşan Touray, “Gerekirse bölgede olsun, gerektiğinde müdahale edecek bir bölgesel güç yaratmaya kararlıyız. güvenlik veya terörizm alanında ve üye ülkelerde anayasal düzeni yeniden sağlamak.” söz konusu.

Touray, gücün oluşturulmasına ilişkin ayrıntılı bilgi vermezken, bölge savunma şeflerinin nasıl çalışacaklarını belirlemek için Ocak 2023’te bir araya geleceğini belirtti.

Batı Afrika ülkeleri son dönemde güvenlik sorunlarıyla boğuşurken Mali, Gine ve Burkina Faso son 2 yıldır askeri darbelerle sarsılıyor.

Bölgelerde isyancılara karşı görev yapan milli ordular, Birleşmiş Milletler (BM), Fransa ve Rusya gibi yabancı aktörlerle işbirliği yapmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu