Haber

Bayburt’ta yoğun kar yağışı! Şehir beyaza döndü

Yağışlı ve serin havanın ardından Nisan ayında Bayburt’ta kar yağışı etkili oldu. Akşam saatlerinde başlayan yağmur yerini kar yağışına bıraktı. Karla karışık yağmur etkisini artırdı ve siperlerde su birikmesine neden oldu. İlkbaharda daha çok yağmura alışan Bayburt halkı, Bayburt’un ikliminin yıllar içinde değiştiğini belirterek, nisan ayında yağan karlara şaşırmadıklarını söyledi. Son 2 yılın kurak geçtiğini söyleyen Bayburtlular, kuraklığın yaşanmaması için kar yağışının da şart olduğunu belirtti.

Kar yağışının mayıs ortasına kadar devam edebileceğini kaydeden Hüseyin Kalaycı isimli vatandaş, Bayburt’ta geçmiş yıllardaki kar yağışının mayıs ayı sonu ile birlikte sona erdiğini kaydetti. İklim şartlarının değiştiğini ve kuraklığın yaşandığını belirten Kalaycı, çiftçiler için kar yağışına ihtiyaç olduğunu belirterek, “Bayburt’un kuralları belli, nisanda kar yağabilir. Henüz yaz sezonuna girmedik. .Ülkemizde son yıllarda iklim değişikliğinden dolayı ciddi bir kuraklık yaşanıyor.Umarım bu yağan kar çiftçilerimizin yüzünü güldürür ve güzel olur.Ülkenin hem toprağa hem de suya ihtiyacı var.Yağmurlar erken yağdı, genellikle nisan ayında , yağmur yağmalı. Şu anda yağmura muhtaçken iki mevsimin ortasında yaşıyoruz. Hem kışı hem de baharı yaşıyoruz. Bir yandan kar, bir yandan yağmur yağıyor” dedi.

Kar yağışının bol olduğu yıllarda yaşlıların o yıl kıtlık ya da bolluk olacağını söylediğini hatırlatan Abdullah Şener isimli Bayburtlu, “Bu yıl bence ya çok önemli bir bolluk ya da kıtlık yaşayacağız Allah’a emanet olun. Sonumuz mübarek olsun. Bu yağmurun da, karın da, bereketin de sonudur.” Eskiler kıtlık bu kadar derlerdi. Umarım o kadar kötü olmaz, kıtlık görmeyiz. Bu mevsimde yağan kar bizi şaşırtmıyor, şaşırtsa da elimizden bir şey gelmiyor Rabbimin güzellikleri.”

Öte yandan meteorolojinin hava tahmin raporuna göre Bayburt’ta kar yağışı gece boyunca devam edecek ve hava sıcaklığı 0 dereceye kadar düşecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu