Haber

İstinaf Mahkemesi Heyeti Hakimlerini Hedef Gösterdiği İddiasıyla Yargılanan Fatih Tezcan, Oy Çokluğuyla Beraat Etti

FAHRETTİN ÖZTÜRK

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, istinaf mahkemesi heyeti yargıçlarının açık kimliklerini paylaşarak, “Terörle mücadele görev almış kamu personeli hedef göstermek” hatasından 3 yıla kadar mahpus istemiyle yargılanan Fatih Tezcan, oy çokluğuyla beraat etti. Mahkeme lideri, Tezcan’ın beraatı yönündeki çoğunluğun kararına muhalefet şerhi koydu.

Daha önce “Atatürk’ün anısına alenen hakaret” suçundan 1,5 yıl hapis cezasına çarptırılan Fatih Tezcan’ın, JİTEM davasında Mehmet Ağar ve diğer sanıklar hakkında verilen beraat kararının bozulmasının ardından sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla “terörle çaba vazife almış kamu çalışanı maksat göstermek” kabahatinden yargılanmasına devam edildi.

Başka kabahatten tutuklu bulunan Tezcan, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandı. Duruşmada Tezcan’ın avukatı hazır bulundu.

TEZCAN, OY ÇOKLUĞUYLA BERAAT ETTİ

Sanık Tezcan ve avukatının savunmalarının akabinde kararını açıklayan mahkeme heyeti, oy çokluğuyla beraat kararı verdi. Mahkeme lideri ise Tezcan’ın beraatı yönündeki çoğunluğun oyuna katılmayarak, karara muhalefet şerhi koydu.

İDDİANAMEDEN

Fatih Tezcan, JİTEM davasında Mehmet Ağar ve diğer sanıklar hakkında verilen beraat kararının bozulmasının ardından sosyal medya hesabından, “RT 5 Nisan 2021 tarihinde Mehmet Ağar ve diğer sanıkların beraat kararlarını bozan İstinaf Mahkemesi kararına ve heyetin isim listesine ulaştım. Heyet Başkanı Hakim M.H.Y.’yi ve üye yargıçlar A.S. ve A.A.’nın bağlantılarını araştırıyoruz” şeklinde paylaşım yapmıştı. Tezcan, paylaşımında ayrıca “ihbar hattı” diyerek bir de cep telefonu numarası vermişti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, kuşkulu Fatih Tezcan’ın sosyal medya hesabından yapmış olduğu paylaşımlarla, kime yönelik olduğu anlaşılacak şekilde terörle mücadelede görev almış görevlilerin, hüviyetlerini açıklayıp yayınlayarak hedef gösterme suçunu işlediği kaydedilmişti.

3 YILA KADAR HAPSİ İSTENMİŞTİ

İddianamede, şüpheli Tezcan’ın “Terörle mücadele görev almış kamu personeli hedef göstermek” hatasından 1 yıldan 3 yıla kadar mahpus cezası talep edilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu