Ekonomi

Mezitli Belediyesi topraksız tarım için adım attı

Mersin’in merkez ilçesi Mezitli Belediyesi, topraksız tarımı yaygınlaştırmak için üretim alanı oluşturdu. Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri tarafından topraksız üretim alanına fidan dikimi başladı.

Proje ile hidrofonik sistemle suda marul, çilek, cocopeat sistemiyle biber, salatalık ve domates üretimi yapılıyor. İnsan sağlığına zarar vermeyen eserler, hiçbir ilaç kullanılmadan, doğal ve stabil besleme tekniği kullanılarak yetiştirilecektir.

Topraksız tarımın, toprak kullanılmadan, suda mineral besin analizleri kullanılarak bitki yetiştirme yöntemi olduğu bilgisini veren Park Bahçeler Müdürü Hasan Orhan, “Bu sistemin en büyük avantajı hem dar alanda yüksek üretim hem de katma değerinin yüksek olması. kaliteli ve sağlıklı ürünler Kuraklığın giderek tehlikeli sinyaller verdiği bu süreçte su tasarrufu sağlayarak daha kaliteli ürün elde edilmesini sağlıyoruz.

Topraksız tarımda bitkilere ihtiyacı olan besinleri vererek yetiştirdiklerini ifade eden Orhan, “Bitki ihtiyacı olan besin maddelerine göre gelişimini tamamlıyor. Hidroponik sistem dediğimiz bir yöntemle suda marul ve çilek yetiştiriyoruz. Üretim yapıyoruz. cocopeat dediğimiz sistemle biber, salatalık ve domates üretiyoruz.Dengeli bir şekilde yetiştirilirken hiçbir kimyasal tarım ilacı kullanılmıyor. Bu sayede insan sağlığına faydalı, doğal ve besleyici ürünler elde edilmektedir.” – MERSİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu