İş

Microsoft ve Alphabet’in gelirleri Temmuz-Eylül döneminde arttı

Takviminde 30 Eylül 2023’te sona eren 3 aylık dönemi 2024 mali yılının ilk çeyreği olarak kabul eden Microsoft, bilançosunu açıkladı.

Buna göre şirketin geliri bu dönemde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13 artarak 56,5 milyar dolara ulaştı. Microsoft, 2022’nin aynı döneminde 50,1 milyar dolar gelir elde etti.

Şirketin net karı aynı dönemde yüzde 27 artarak 22,3 milyar dolara ulaştı. Şirketin geçen yılın aynı döneminde net karı 17,6 milyar dolar olmuştu.

Microsoft’un geçen yılın temmuz-eylül döneminde 2,35 dolar olarak hesaplanan hisse başına net kârı bu yıl 2,99 dolar olarak kayıtlara geçti.

Şirketin açıklamasında değerlendirmelerine yer verilen Microsoft CEO’su Satya Nadella, “Copilot” ile yapay zeka çağını tüm dünyada insanlar ve işletmeler için gerçeğe dönüştürdüklerine dikkat çekerek, “Yapay zekayı hızla entegre ediyoruz. Müşterilerimizin üretkenliğini artırmak için teknolojinin her katmanı, her rol ve iş süreci.” “Aşı yapıyoruz.” İfadelerini kullandı.

Microsoft Finans Direktörü (CFO) Amy Hood da şirketin bulut biriminin gelirinin bir önceki yıla göre yüzde 24 artarak 31,8 milyar dolara ulaşarak mali yıla güçlü bir başlangıç ​​sağladığına dikkat çekti.

Google’ın ana şirketi Alphabet de 2023 yılının üçüncü çeyreğine ilişkin bilançosunu açıkladı.

Buna göre Alphabet’in geliri Temmuz-Eylül döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11 artarak 76,7 milyar dolara ulaştı. Şirketin 2022 yılının üçüncü çeyreğinde geliri 69,1 milyar dolar oldu.

Şirketin net karı üçüncü çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 41,5 artarak 19,7 milyar dolara ulaştı. Alphabet geçen yılın aynı çeyreğinde 13,9 milyar dolar net kar elde etmişti.

Alphabet’in geçen yılın aynı döneminde 1,06 dolar olan hisse başına karı bu yılın aynı döneminde 1,55 dolara yükseldi.

Şirketin CEO’su Sundar Pichai, arama motoru, YouTube, Pixel cihazları ve bulut gibi ürünlerinde yapay zeka destekli yeniliklerle bu çeyrekte elde edilen finansal sonuçlardan memnun olduğunu belirterek, “Yapmaya odaklanmaya devam ediyoruz. Yapay zeka herkes için daha kullanışlı, heyecan verici bir ilerleme var.” ve daha fazlası gelecek. İfadesini kullandı.

Alphabet CFO’su Ruth Porat ayrıca, arama motoru ve YouTube’daki önemli büyümenin yanı sıra bulut hizmetlerindeki ivme sayesinde önemli gelir artışıyla işinin temel gücünün yeniden ortaya çıktığını vurguladı.

Porat, sürdürülebilir mali değer sağlamak için makul sermaye tahsisine odaklanmaya devam ettiklerini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu