Haber

Wagner’in Orta Afrika Cumhuriyeti’nden Belçika’ya elmas ihraç ettiği iddia ediliyor

Rus askeri şirketi Wagner’in Orta Afrika Cumhuriyeti’nden elmas piyasasının merkezi olarak bilinen Belçika’ya paravan şirketler aracılığıyla ihracat yaptığı iddia edildi.

Belçikalı Standaard gazetesinde yer alan habere göre Wagner, 2019 yılında Orta Afrika Cumhuriyeti’nde “Diamville” adında bir paravan şirket kurdu.

Diamville’in Wagner’in cephesi olduğu, Orta Afrika Cumhuriyeti’nin başkenti Bangui’deki elmas şubesindeki 5 kaynak tarafından doğrulandı.

Kasım 2019’da Diamville, Belçika’ya 132.000 Euro değerinde elmas getirdi.

Diamville benzer şekilde, Orta Afrika Cumhuriyeti merkezli bir kereste ihracat şirketi olan ve yine Wagner için başka bir kılıf görevi gördüğünden şüphelenilen “Bois Rouge” ile aynı gün kuruldu.

Elmas piyasasının merkezi olarak bilinen Belçika’nın Antwerp kentinde bulunan Dünya Elmas Merkezi (AWDC), elmasların doğrudan veya dolaylı olarak Wagner’den satın alındığı iddialarını yalanladı.

Avrupa Birliği, Wagner’i 13 Aralık 2021’de “işkence, yargısız veya keyfi infazlar ve öldürmeler dahil olmak üzere ciddi insan hakları ihlalleri içerdiği” gerekçesiyle yaptırım listesine aldı.

Karar, Küme’nin Libya, Suriye, Ukrayna, Orta Afrika Cumhuriyeti ve ABD dahil olmak üzere faaliyet gösterdikleri belirli ülkelerde “şiddeti kışkırtmak, doğal kaynakları yağmalamak ve sivilleri sindirmek için” özel askeri ajanlar topladığını, eğittiğini ve askere aldığını belirtmektedir. uluslararası insan hakları hukuku da dahil olmak üzere uluslararası hukuku ihlal ediyor.” ve dünyadaki çatışma bölgelerine gönderildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu