Haber

Domates ihracatındaki kısıtlama sona erdi

Tarım ve Orman Bakanlığı’na domates başta olmak üzere bazı tarım ürünlerinin ihracatında dönemsel düzenleme yapma yetkisi veren tebliğin yürürlükten kaldırılmasına karar verildi.

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan “Bazı Tarım Ürünlerinin İhracatına İlişkin Tebliğin İptal Edilmesine Dair Tebliğ” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Tebliğ ile 27 Ocak 2022 tarihinde yayımlanan “Bazı Tarım Ürünlerinin İhracatına İlişkin Tebliğ” yürürlükten kaldırıldı.

Yürürlükten kaldırılan beyanname, Tarım ve Orman Bakanlığına, gerektiğinde belirli tarımsal işlerin nihai ihracatında periyodik düzenlemeler yapma yetkisi veriyordu.

Söz konusu tarımsal işlerin ortasında ağırlıklı olarak domates (taze veya soğutulmuş), sığır ve koyun ve keçi eti, sakatat, kümes hayvanlarının et ve sakatatları, tereyağı, tavuk yumurtası, patates (taze veya soğutulmuş), soğan, kurutulmuş sarımsak, salatalık ve turşusu, fasulye, patlıcan, yeşil biber, zeytin, bezelye, fasulye, kırmızı mercimek, portakal, mandalina, limon, karpuz, elma, pirinç, buğday ve mısır unu, buğday ve mısır irmiği, aşure buğdayı, soya yağı, zeytinyağı, ayçekirdeği, aspir veya pamuk çekirdeği ve bunların yağları, kolza ve hardal yağı, mısırözü yağı, margarin, bulgur, karma yem ve süt ve krema.

Tebliğ’in yürürlükten kaldırılması aynı zamanda Tarım ve Orman Bakanlığı’nın domates ihracatının kısıtlanmasına ilişkin kararının da yürürlükten kaldırılması anlamına geliyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan 81 İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne gönderilen yazıda, domatese uygulanan kısıtlamanın kaldırıldığı belirtilirken, bu kapsamda bitki ihraç edilmesinde bir sakınca bulunmadığı belirtildi. domates (taze/soğutulmuş) ihracatı için sağlık sertifikası.

Tarım ve Orman Bakanlığı yetkisini kullandı.

Tarım ve Orman Bakanlığı, bazı işlerin ihracatına ilişkin düzenlemeye ilişkin 81 il tarım ve orman müdürlüğüne yazı göndererek 14 Nisan 2023 tarihine kadar domates ihracatının sınırlandırılmasına karar vermişti. Yazıda, Türkiye’de son günlerde domates fiyatlarında yaşanan olağanüstü artışlar ve 11 ili doğrudan etkileyen deprem felaketi nedeniyle gıda arz güvenliği ve fiyat istikrarını sağlamaya yönelik tedbirlerin alınması ihtiyacının ortaya çıktığı belirtildi.

Söz konusu karar üzerine Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Yaş Meyve Sebze Kesim Kurulu, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın domates ihracatını 14 Nisan’a kadar kısıtlama kararının gözden geçirilmesini istedi. Konuyla ilgili yapılan açıklamada, domates ihracatına getirilen yasağın üreticilere zarar vereceği ve büyük bir özveri ve emekle kazanılan ihracat pazarlarında kalıcı tahribata yol açacağı belirtildi.

derbenthaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu