Haber

Japonya ve Ürdün, Filistin-İsrail gerilimine “iki devletli çözüm” vurgusu yaptı

Japonya ve Ürdün, Filistin-İsrail geriliminin tırmanmasını önlemek için “iki devletli çözüm”ün gerçekleşmesini engelleyecek eylemlere karşı itidal vurgusu yaptı.

Japonya Başbakanı Kishida Fumio, resmi ziyareti kapsamında Tokyo’da bulunan Ürdün Kralı 2. Abdullah ile bir araya geldi.

Japonya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, 30 dakikalık görüşmede Kral Abdullah ve Kişida, ikili ve bölgesel gelişmeleri ele aldı.

Görüşmede ülkesinin Filistin ile İsrail arasında artan gerilimden duyduğu kaygıyı dile getiren Kişida, Ürdün’ün Kudüs’teki kutsal mekanlardaki rolünün son derece önemli olduğunu kaydetti.

Söz konusu gerilimi azaltmak için Ürdün, Mısır, ABD, İsrail ve Filistin’den oluşan 5 oluşumun çabalarından memnun olduğunu belirtti.

İki lider, gerginliğin daha fazla tırmanmasını önlemek için “iki devletli çözüm”ün gerçekleşmesini engelleyecek tek taraflı eylemlere karşı itidal vurgusu yaptı.

Abdullah ve Kişida, Orta Doğu’da Irak ve Suriye, Doğu Asya’da Çin ve Kuzey Kore dahil olmak üzere çeşitli alanlarda görüş alışverişinde bulundu.

İkili diplomatik ilişkilerin kurulmasının 70’inci yıl dönümüne ulaşacağı 2024 yılına işaret eden Kişida, karşılıklı stratejik ortaklık geliştirmek istediklerini söyledi.

İki lider, “Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Programı” kapsamında Japonya’dan Ürdün’e verilmek üzere 713 milyon yen tutarında hibe yardımı anlaşması imzaladı.

Ürdün Kralı II. Abdullah, 6 Nisan’da Japonya ve Birleşik Krallık’ı kapsayan yurtdışına çıktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu